Kontakt

Sport i Zdrowie

Konferencja poświęcone depresji

Konferencja poświęcona depresji w olsztyńskim starostwie

O tym, jak rozpoznać symptomy depresji, jak na nią reagować i jak przeciwdziałać, była mowa podczas spotkania pod tytułem „Depresja – porozmawiajmy o niej”.

Wydarzenie odbyło się w olsztyńskim starostwie powiatowym.

W spotkaniu wzięło udział blisko 90 osób, wśród nich nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy szkolni, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, rodzice zastępczy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Jednym z prelegentów była Dorota Dziedziula, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego, pielęgniarka oddziałowa oddziału dziecięco–młodzieżowego w Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie. Z jej obserwacji wynika, że wśród osób, które dotyka choroba duszy są coraz młodsi. – W 2014 r. w Polsce z powodu depresji było leczonych 8 tysięcy osób. Na depresję choruje 1% przedszkolaków, od 2-4 % dzieci w wieku 6-12 lat, młodzieży jest jeszcze więcej, bo od 8 do nawet 20 %. Przy czym o ile w wieku dziecięcym depresja częściej dotyka chłopców, tak w wieku nastoletnim wzrasta, nawet dwukrotnie, przewaga dziewcząt, co ma między innymi związek z brakiem akceptacji swojego zmieniającego się ciała – mówiła specjalistka. – U mniejszego dziecka objawów samopoczucia należy szukać w postawie ciała i wyrazie twarzy, objawach somatycznych, np. bólach brzucha, wzmożonej drażliwości i płaczliwości, pogorszeniem koncentracji uwagi, lękami. U nastolatków często przybiera postać złości i autoagresji. – Osoby, które się okaleczają, mówią, że to im pomaga. To zastąpienie bólu psychicznego bólem fizycznym, który jest bardziej namacalny i zrozumiały. Gdy zauważymy, że dziecko mówi, że nie widzi sensu życia, chciałoby zasnąć i się nie obudzić, szuka informacji na temat leków, istnieje ryzyko próby samobójczej. Konieczny jest wtedy kontakt ze specjalistą, czasem potrzebna jest hospitalizacja.

Więcej informacji


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK