Cukrzyca i promowanie właściwych działań profilaktycznych
W Działdowie odbyły się ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. W tym roku tematem przewodnim było hasło „RODZINA I CUKRZYCA: Cukrzyca dotyczy każdej rodziny”.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF − International Diabetes Federation) oraz Światową Organizację Zdrowia, (WHO − World Health Organization) i obchodzony jest po raz 27 w ponad 160 krajach.
Termin obchodów nie jest przypadkowy, 14 listopada jest dniem urodzin Fredericka Bantinga (1891-1941) laureata Nagrody Nobla, który wraz
z Charlesem Bestem jako pierwszy na świecie w 1922 roku zastosował w leczeniu cukrzycy insulinoterapię.
Święto ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne.
- Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od wielu lat udziela dotacji z zakresu edukacji i promocji zdrowia publicznego – organizacjom pozarządowym oraz podmiotom leczniczym podległym samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego, które w swoich działaniach i programach realizują szeroko rozumianą profilaktykę przeciwcukrzycową – mówił podczas spotkania marszałek Gustaw Marek Brzezin. Programy te skierowane są zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych.
W 2015 roku samorząd województwa udzielił dotacji Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Olsztynie na realizacje programu zdrowotnego pn. ,,Bądź czujny - program skryningowy mający na celu zwiększenie prawdopodobieństwa wykrycia bezobjawowego raka trzustki u chorych ze świeżo rozpoznaną cukrzycą”, który był skierowany do chorych z terenu województwa.
W 2017 roku Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejsko - Powiatowe w Działdowie z uziałem środkow województwa zrealizowało zadanie pn.: „Eliminacja stresów i stanów depresyjnych podstawą skuteczności leczenia i zapobiegania chorobom przewlekłym sposobami niefarmakologicznymi”, a w roku bieżącym Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki w Olsztynie realizuje zadanie „Muzykoterapia łagodzi obyczaje. Muzykoterapia grupowa diabetyków z województwa warmińsko-mazurskiego“.
Na Warmii i Mazurach funkcjonuje 21 poradni diabetologicznych dla dorosłych i 2 poradnie diabetologiczne dla dzieci. (W tym dwie poradnie w szpitalach, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa tj.: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie – poradnia dla dorosłych, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie – poradnia dla dzieci).