Kontakt

Sport i Zdrowie

Poszukiwania promotorów infrastruktury sportowej trwają

Stadion w Ostródzie. Fot. UM Ostróda

Budowniczy Polskiego Sportu to jedyny konkurs w Polsce, w którym analizuje się osiągnięcia w zakresie rozwoju bazy sportowej i rekreacyjnej oraz przyznaje wyróżnienia osobom, samorządom, instytucjom i firmom zaangażowanym w finansowanie, projektowanie, realizację i zarządzanie/ utrzymanie obiektów sportowych i rekreacyjnych.

Konkursowi przyświeca idea docenienia zaangażowania wszystkich uczestników procesu budowy i/lub modernizacji obiektów sportowych i rekreacyjnych, promocja wzorcowych inwestycji oraz działań w zakresie pozyskania finansowania, wykorzystania różnych źródeł finansowania, innowacyjnego, ekonomicznego projektowania, rzetelnego wykonawstwa, efektywnego zarządzania, a także promocja ww. działań w celu zaprezentowania najlepszych wzorców na arenie ogólnopolskiej z wyraźnym podziałem na regiony (inwestycje, inwestorzy, firmy, współpraca podmiotów) i w celu inspiracji i pobudzenia inicjatywy innych inwestorów, szczególnie w regionach potrzebujących takich inicjatyw.

W ramach przedsięwzięcia przyznawane są nagrody w następujących kategoriach: 
1. PROMOTOR INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ – dla instytucji, samorządów województw, uczelni, organizacji i osób za wyjątkowe zaangażowanie oraz podejmowanie działań wspierających i promujących rozwój nowoczesnej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w Polsce, regionie, powiecie, gminie.

2. INWESTOR NA MEDAL (gminy, powiaty, COS, uczelnie, spółki celowe, inne podmioty). Wyróżnienia (medale) przyznawane według kryteriów oceny:
– inicjatywa i zaangażowanie w budowę lub modernizację obiektu
– wdrażanie nowoczesnych rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo użytkowania
– stosowanie innowacyjnych rozwiązań materiałowych, technologicznych i konstrukcyjnych oraz urządzeń
– aktywność i odpowiedzialność za prawidłowy przebieg procesu inwestycyjnego
– wpływ na funkcjonalność i ekonomikę obiektu (tanią eksploatację)
– łączenie w realizowanym obiekcie funkcji sportowej z rekreacyjną lub rehabilitacyjną
– zgodność inwestycji ze zrównoważonym rozwojem gminy, miasta, regionu
– realizacja inwestycji w ramach programu rewitalizacji dzielnicy, gminy, miasta
– pozyskanie środków z Unii Europejskiej i wykorzystanie innych źródeł finansowania

3. BUDOWNICZY POLSKIEGO SPORTU (osoby, gminy, powiaty, COS, uczelnie, spółki celowe, inne podmioty). Tytuł i statuetka przyznawane za szczególne osiągnięcia w realizacji inwestycji sportowych i rekreacyjnych, a także w rozwoju bazy sportowej, rekreacyjnej, turystycznej w gminie, powiecie, regionie. Tytułem i statuetką mogą być uhonorowani przedstawiciele władz samorządowych za ich wyjątkowe osobiste zaangażowanie.

4. SPORTOWY OBIEKT ROKU (zrealizowany w 2016 roku lub którego ukończenie zaplanowano do końca 2017 roku. Może być zgłoszony również obiekt zrealizowany przed 2016 rokiem, ale wyróżniający się organizacją imprez sportowych.) Tytuł jest przyznawany obiektom sportowym i rekreacyjnym za realizację programów sprzyjających rozwojowi sportu i rekreacji wśród dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej, a także za wyróżniającą się architekturę, konstrukcję i zastosowane rozwiązania materiałowe, technologiczne i funkcjonalne.

5. SPORTOWA ARCHITEKTURA REGIONU (wyróżnienia przyznawane bez względu na datę realizacji). Tytuł jest przyznawany inwestycjom, które poza funkcją sportową i rekreacyjną wyróżnia zaprojektowana architektura i stanowi ona dominantę regionu.

6. FIRMA NA MEDAL – przyznawany firmom projektowym, wykonawczym, producentom materiałów, systemów i technologii, urządzeń oraz wyposażenia obiektów sportowych i rekreacyjnych, podmiotom zarządzającym obiektami sportowymi i rekreacyjnymi (firmy prywatne, ośrodki sportu i rekreacji, Centralne Ośrodki Sportu).

7. UDANA REWITALIZACJA (niezależnie od daty realizacji) - Tytuł jest przyznawany wyróżniającym się w regionach inwestycjom sportowo-rekreacyjnym i turystycznym, które realizowane były w ramach programów/projektów związanych z rewitalizacją.

8. PROMOTOR INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ (certyfikat) – tytuł i wyróżnienie specjalne przyznawany instytucjom, organizacjom i osobom za wyjątkowe zaangażowanie oraz podejmowanie działań wspierających i promujących rozwój nowoczesnej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w Polsce, np. urzędom marszałkowskim, uczelniom wyższym itd.

oraz dodatkowo w kategorii:
KOMPLEKS REKREACYJNY (HOTELOWO-REKREACYJNY, SPA &WELLNESS)

Zgłoszenia przyjmowane są do końca lipca 2018 roku.

WIĘCEJ INFORMACJI


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK