Debata o poprawie zdrowia na Warmii i Mazurach
Spotkanie w ramach ogólnopolskiego cyklu edukacyjnego „Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka” odbędzie się 18 czerwca 2018 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek Gustaw Marek Brzezin.
Uczestnicy konferencji podzielą się doświadczeniami w realizacji regionalnych programów polityki zdrowotnej, priorytetów zdrowotnych w profilaktyce chorób zakaźnych. Przedstawione zostaną rozwiązania zmierzające do poprawy sytuacji epidemiologicznej w województwie warmińsko-mazurskim.
W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele samorządów terytorialnych szczebla gminnego i powiatowego, radni, środowisko medyczne, w tym lekarze praktycy, pielęgniarki oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
O tym, dlaczego choroby zakaźne są nadal groźne opowie prof. Adam Antczak, specjalista chorób płuc, kierownik Oddziału Klinicznego Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Regionalne programy zdrowotne przyjęte do realizacji na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w zakresie chorób zakaźnych podsumuje Katarzyna Taperek-Grzędzińska, główny specjalista w Biurze Polityki Zdrowotnej Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, natomiast o doświadczeniach w realizacji programu szczepień przeciwko pneumokokom przez Gminę Olsztyn oraz ich efekcie opowie Łukasz Łukaszewski, radny miasta Olsztyn.
Priorytety zdrowotne w profilaktyce chorób zakaźnych przedstawi Janusz Dzisko, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Dyrektor WSSE w Olsztynie. Na temat epidemiologii chorób układu oddechowego na Warmii i Mazurach opowie prof. dr hab. n. med. Anna Doboszyńska, wojewódzki ds. Pulmonologii, kierownik Kiniki Pulmonologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, koordynator Kliniki Pulmonologii Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie.
Spotkanie zakończy się dyskusją otwartą na temat roli samorządów i innych instytucji publicznych, organizacji pozarządowych z województwa w poprawie zdrowia mieszkańców regionu. Poruszone zostaną także możliwości pozyskiwania alternatywnych źródeł dofinansowania z Funduszy Europejskich na programy polityki zdrowotnej.
Partnerami merytorycznymi spotkania są organizacje działające na rzecz zdrowia: Stowarzyszenie Parasol dla Życia oraz Fundacja Aby Żyć. Wydarzenie jest częścią cyklu edukacyjnego „Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka”.
Początek konferencji o godzinie 11.
Więcej informacji na stronie www.zdrowieczlowiekprofilaktyka.pl