Aparat RTG najnowszej generacji służy pacjentom WSS w Olsztynie
Dział Diagnostyki Obrazowej wzbogacił swoje wyposażenie o wysokiej jakości cyfrowe urządzenie rentgenowskie, które pracuje w zmodernizowanej pracowni. Zastąpiło ponad 20-letni aparat, który był już awaryjny i nie spełniał swoich zadań.
Najpierw pomieszczenie wyremontowano, a na początku marca rozpoczął się montaż nowego urządzenia. Próby trwały do końca miesiąca, zaś od kwietnia pacjenci są już diagnozowani.
Do marca 2018 roku w Pracowni nr III Działu Diagnostyki Obrazowej zainstalowany był aparat RTG dwustanowiskowy typu Sireskop BD/CX wyprodukowany w 1996 roku przez firmę Siemens, a zainstalowany w Szpitalu w 1997. Pierwotnie aparat służył do wykonywania większości zdjęć RTG oraz procedur dynamicznych potocznie zwanych prześwietleniami.
W związku wieloletnią eksploatacją aparatu oraz obciążeniem aparatu wieloma procedurami radiologicznymi w 2016 roku, w trakcie testów specjalistycznych mających potwierdzić poprawne funkcjonowanie aparatury wykryto niezgodności z przepisami dotyczącymi bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego do celów medycznych. W związku z powyższym Dział Diagnostyki Obrazowej musiał wycofać część badań wykonywanych na wspomnianym aparacie obciążając tym samym pozostałe aparaty, bądź całkowicie wstrzymując ich wykonywanie. Ponadto aparat był starej konstrukcji i uniemożliwiał ruch stołu w kierunku góra-dół oraz uniemożliwiał ruch lampy w kierunku przód tył, co znacząco ograniczało jego funkcjonalność i nie pozwalało na wykonanie wszystkich oferowanych przez oddział procedur.
Dodatkowym problemem okazało się serwisowanie aparatu. Serwis wycofał się z produkcji części zamiennych do aparatów tego typu, nie posiada również na stanie wyprodukowanych wcześniej części zamiennych, w związku z czym każda poważna awaria aparatu wiązałaby się z natychmiastowym zamknięciem pracowni.
Teraz w pracowni zamontowano dwustanowiskowy aparat RTG typu Luminos dRF Max. Jest aparat nowej generacji, w pełni cyfrowy, wyprodukowany przez firmę Siemens. Jedno stanowisko stanowić będzie aparat typu Telekomando – czyli „trzy w jednym”: stół do zdjęć kostnych, statyw do zdjęć odległościowych oraz ścianka do prześwietleń wyposażone w ruchomy stół umożliwiający wykonywanie projekcji zarówno w pozycji leżącej jak i stojącej. Możliwość pochylania stołu pozwala również na wygodniejsze wykonywanie zdjęć RTG stóp, szczególnie w przypadku pacjentów poruszających się na wózkach. Drugie stanowisko stanowi lampa RTG z montowaniem sufitowym poruszająca się po w trzech kierunkach, po całej pracowni RTG (podobnie jak to było do tej pory w Pracowni nr II).
Umożliwia to przede wszystkim wykonywanie zdjęć pacjentom na łóżkach transportowych, których ze względów medycznych nie można przełożyć na stół rentgenowski. Do tej pory takie zdjęcia można było wykonywać jedynie w Pracowni nr II. Ponadto w pracowni znajduje się statyw do zdjęć odległościowych, z funkcją śledzenia wysokości detektora przez lampę, pozwalający na szybkie wykonanie zdjęć klatki piersiowej i eliminację błędów związanych z pozycjonowaniem pacjenta. Zamontowano również specjalny statyw, który dzięki zastosowaniu zdalnego sterowania oraz detektora cyfrowego pozwalają na wykonanie zdjęcia kości długich, których do tej pory w Szpitalu nie wykonywano.
Zamontowany w aparacie miernik dawki pozwala dodatkowo na kontrolę dawki otrzymywanej przez pacjentów zarówno w trakcie badań dynamicznych z wykorzystaniem fluoroskopii jak również w trakcie pojedynczego zdjęcia RTG. Dzięki temu możliwe stało się kontrolowanie zgodności wykonywanych procedur z określonymi w przepisach poziomami referencyjnymi, a co za tym idzie zwiększyła się ochrona pacjentów, a otrzymywane przez nich dawki będą mogły ulec zmniejszeniu.
Możliwość oddalenia pulpitu służącego lekarzowi do obsługi aparatu w trakcie badań dynamicznych od lampy pozwala na zmniejszenie narażenia na promieniowanie rentgenowskiego lekarzy radiologów zatrudnionych w Dziale Diagnostyki Obrazowej.
Nowy aparat jest zatem bardziej przyjazny zarówno dla pacjenta jak i personelu. Pozwala na zwiększenie liczby wykonywanych procedur oraz znacząco usprawnia pracę Działu.
Nowoczesny aparat rentgenowski to kolejny etap modernizacji bazy sprzętowej. Od września 2017 r. działają nowy tomograf i rezonans.