Kontakt

Sport i Zdrowie

Nowy sprzęt medyczny w olsztyńskim szpitalu

Przekazanie sprzętu

W siedzibie Samodzielnego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc zaprezentowany został nowy sprzęt medyczny, który został zakupiony ze środków dotacji celowej. W spotkaniu uczestniczył marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Koszt zakupionego sprzętu wyniósł łącznie 473 tys. zł. Z czego 312 tys. to dotacja ogólna, 78 tys. ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, natomiast 83 tys. ze środków własnych Samodzielnego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Pacjenci z województwa warmińsko-mazurskiego będą mogli skorzystać z bodypletyzmografii. To badanie czynności płuc, które pozwala na pomiar całkowitej objetości zawartego w płucach powietrza. Po najgłębszym wydechu w płucach pozostaje pewna ilość powietrza, której nie można wydmuchać. Jest to tzw. objętość zalegająca, której nie można zmierzyć za pomocą spirometrii, a umożliwia to właśnie bodypletyzmografia. Ponadto za pomocą bodypletyzmografii można ocenić opór, jaki drogi oddechowe stawiają dla przepływającego przezeń powietrza, co w sposób pośredni umożliwia ocenę stopnia obturacji.

Bodypletyzmograf z funkcją DLCO pozwala ocenić zaburzenia dyfuzji gazów w płucach. Uzyskiwane parametry w badaniu określającym wartość DLCO mają wysoką wartość w diagnostyce chorób śródmiąższowych płuc, takich jak: sarkoidoza, włóknienie płuc samoistne oraz w przebiegu chorób układowych (RZS, ZZSK, twardzina układowa), alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP), działanie niepożądane niektórych leków oraz innych rzadkich chorób płuc.

Zakupiony aparat do bodypletyzmografii umożliwia wykonanie badań pacjentom chodzącym, z masą przekraczającą 115 kg. Zakup nowego aparatu to rozszerzenie możliwości wykonywania badań również dla pacjentów poruszających się na wózkach inwalidzkich (aparat dysponuje podjazdem), o masie do 160 kg, z jednoczasowy wykonaniem badania DLCO.

Dzięki wsparciu został również zakupiony aparat do echokardiografii. W pulmonologii istnieje wiele wskazań do oceny układu krążenia i czynności serca, m.in. jest to badanie przesiewowe w diagnostyce nadciśnienia płucnego, a jako jedyny ośrodek w województwie warmińsko-mazurskim, SPZGiChP prowadzi program lekowy NFZ leczenia nadciśnienia płucnego.

Do nowych sprzętów zaliczają się także trzy aparaty do wentylacji mechanicznej. Wentylacja mechaniczna nieinwazyjna (NIV) jest coraz szerzej stosowaną metodą leczenia w pulmonologii. Zgodnie z wytycznymi specjalistycznymi jest leczeniem z wyboru w niewydolności oddechowej w przebiegu POChP. Zakup aparatów umożliwi wcześniejsze włączanie leczenia z korzyścią dla pacjenta.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK