Komitet Rewitalizacji – ujęcie praktyczne
Mieszkańcy obszaru rewitalizacyjnego lub inni interesariusze poza wzięciem udział w projektach, spacerach studyjnych i innych pojedynczych aktywnościach mogą również włączyć się w proces rewitalizacji obejmujący szerszy horyzont, rozciągający się od przygotowania przez prowadzenie po ocenę procesu rewitalizacji na wyznaczonym obszarze. Na zaangażowanie się w taki sposób w działania rewitalizacyjne pozawala uczestnictwo w Komitecie Rewitalizacji.
Jednocześnie Komitet stanowi forum współpracy i dialogu interesariuszy z organami gminy w powyższym zakresie oraz pełni funkcję opiniodawczo-doradczą wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Tym samym działalność Komitetu stanowi jeden z elementów realizacji partycypacji społecznej przy prowadzeniu działań rywalizacyjnych przez gminy.
Unormowanie Komitetu Rewitalizacji znajduje się przede wszystkim w art. 7 ustawy o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r. Wynika z niego m.in., że zasady wyznaczania składu oraz zasady działania Komitetu Rewitalizacji ustala się, w drodze uchwały, rada gminy przed uchwaleniem gminnego programu rewitalizacji albo w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące, licząc od dnia jego uchwalenia. Podjęcie uchwały jest poprzedzone konsultacjami społecznymi.
Jak wygląda realizacji ww. zapisów w praktyce?
Obecnie w naszym regionie prowadzone są działania związane z powołaniem Komitetów Rewitalizacji, które stanowią studium przypadku i kierunkowskaz (np. w zakresie sporządzania aktów prawnych) dla gmin rozważających lub planujących utworzenie i realizację Gminnego Programu Rewitalizacji w świetle przepisów ustawy o rewitalizacji.
Gmina Ełk do 17 marca prowadzi konsultacje społeczne w sprawie projektu uchwały Rady Miasta Ełku, która określa sposób wyznaczenia i zasady działania Komitetu Rewitalizacji. Udział w pracach Komitetu ma charakter społeczny. Czas trwania pierwszej kadencji określono na 2 lata.
Swoją opinię na temat ww. uchwały można wyrazić na trzy sposoby: za pomocą podpisanego formularza konsultacyjnego, przekazanie uwag ustnie i przez udział w ankiecie on-line . Szczegóły zawarte są pod linkiem : https://www.rewitalizacja.elk.pl/konsultacje-spoleczne-w-sprawie-komitetu-rewitalizacji/
W Gminie Działdowo już określono zasady wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji w uchwale nr L/414/22 Rady Miasta Działdowo z dnia 1 grudnia 2022 r. , a także przeprowadzono nabór na członków do Komitetu Rewitalizacji między 30 grudnia 2022 r. a 20 stycznia 2023 r. Zgłosić się można było za pomocą wypełnionego formularza zgłoszeniowego w formie elektronicznej, korespondencją listowną lub osobiście (dostępnego pod linkiem : https://www.dzialdowo.pl/ogloszenie-o-rozpoczeciu-naboru-uzupelniajacego-na-czlonkow-komitetu-rewitalizacji/). Po wpłynięciu dwóch zgłoszeń ogłoszono nabór uzupełniający, który trwał od 6 lutego do 8 marca 2023 r.
Aby sprawdzić jak wygląda realizacja przepisów ustawy o rewitalizacji w perspektywie całego kraju można zapoznać się z publikacją pn. „Komitety Rewitalizacji w praktyce. Raport z analizy funkcjonowania Komitetów Rewitalizacji w miastach biorących udział w konkursie dotacji „Modelowa Rewitalizacja Miast” oraz realizujących projekty pilotażowe w rewitalizacji”, która została przygotowana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
W raporcie przedstawiono wyniki badania zakresu działań, efektywności funkcjonowania i form Komitetów Rewitalizacji, które zostały powoływane na podstawie art. 7 ustawy o rewitalizacji.
W publikacji podano również informacje na temat odpowiedników Komitetów Rewitalizacji wspierających proces rewitalizacji powoływanych w oparciu o art. 7 ust. 1 pkt 17 oraz art. 30 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. Raport oparty jest na badaniu ankietowym i analizie dokumentacji związanej z ww. podmiotami ze wszystkich 23 miast objętych wsparciem w ramach konkursu dotacji „Modelowa Rewitalizacja Miast” realizujących projekty pilotażowe w zakresie rewitalizacji, tj. (Łódź, Bytom, Wałbrzych). Publikacja dostępna pod linkiem: http://obserwatorium.miasta.pl/wp-content/uploads/2019/07/RAPORT_Komitety-Rewitalizacji.pdf
Zachęcamy do zapoznania się powyższymi materiałami.