Włączenie mieszkańców w działania rewitalizacyjne
W jaki sposób skutecznie zaangażować mieszkańców w proces rewitalizacji?
Gminy w celu poszukiwania odpowiedzi na ww. pytanie niejednokrotnie szukają inspiracji wśród działań innych gmin, które z sukcesem realizują działania rewitalizacyjne wraz z mieszkańcami.
Dobrym przykładem takich działań jest inicjatywa Miasta Olsztyna pt. „Podwórka z Natury”. W ramach ww. programu mieszkańcy są zapraszani do współdecydowania o zagospodarowaniu podwórek w ich najbliższym otoczeniu. Program składa się z dwóch etapów. W pierwszym mieszkańcy opracowują koncepcję zagospodarowania podwórka, a następnie odbywa się wspólna realizacja przedsięwzięcia przy wsparciu merytorycznym Katedry Architektury Krajobrazu z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Program jest realizowany na obszarze charakteryzującym się silnym zurbanizowaniem i objętym Miejskim Programem Rewitalizacji Olsztyna 2020. Wprowadzenie wskazanej w nazwie programu „Natury” do podwórek jest odpowiedzią i przeciwwagą do ich charakterystyki. Zmiany mają na celu stworzenie podwórka tętniącego życiem ludzi i zwierząt (ptaków, motyli, pszczół) wśród zieleni. Ponadto realizacja programu przyczynia się również do realizacji polityk miejskich w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Jednym z ważniejszych aspektów jest integracja i zwiększenie zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz najbliższego otoczenia, co przekłada się na efekty mające odzwierciedlanie w życiu sąsiedzkim i indywidualnym. Dzięki realizacji przedsięwzięć w ramach projektu uległy poprawie i związały się nowe więzi sąsiedzie. Po zakończeniu udziału w programie mieszkańcy kontynuują działania na rzecz wspólnej przestrzeni np. aplikują o środki na dalsze prace na podwórkach, dbają o florę i zwiększają liczbę nasadzeń, dodają do przestrzeni obiekty sztuki czy małej architektury. Podane przykłady „nowego życia” podwórek po zakończeniu udziały w programie bywają relacjonowane w mediach społecznościowych. O tym, że mieszkańcy utożsamiają się z miejscem najbliższego otoczenia świadczy choćby fakt, iż podwórkom również nadawane są nazwy np. „Zaułek Optymistów”, „Podwórko samochodowe” czy „Ogród deszczowy”.
Nakłady pracy i efekty z realizacji programu wskazują, iż odpowiednie zaangażowanie mieszkańców w działania rewitalizacyjne, w szczególności w odniesieniu do najbliższego otoczenia może mieć długotrwałe i wymierne skutki obejmujące również okres po zakończeniu realizacji programu.
Przykłady (w formie zdjęć przed i po zmianach) dostępne są pod linkiem: https://olsztyn.eu/gospodarka/rewitalizacja/podworka-z-natury-realizacje.html
Szczegółowe informacje o aktualnej (już VII) edycji programu „Podwórka z Natury 2023” zostały określone zostały w zarządzeniu nr 51 Prezydenta Olsztyna z dnia 08 lutego 2023 r., dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Olsztyna. Zgłoszenia do programu przyjmowane są na formularzach (załącznik do ww. Zarządzenia) w dniach od 09.02.2023 r. do 24.02.2023 r.
Więcej informacji o aktualnej edycji programu znajdują się pod linkiem: https://olsztyn.eu/gospodarka/rewitalizacja/podworka-z-natury.html