Kontakt

Co nowego?

Relacja z wizyty studyjnej na Pomorzu

Od 12 do 14 grudnia 2022 roku odbyła się wizyta studyjna na Pomorzu (Gdynia, Słupsk, Nowy Dwór Gdański).

Celem wizyty była wymiana informacji, dobrych praktyk i pomysłów pomiędzy uczestnikami wizyty a gospodarzami w miastach realizujących działania rewitalizacyjne.

W wizycie brali udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego, głównie gmin miejskich i miejsko-wiejskich, zainteresowani przygotowaniem i prowadzeniem działań rewitalizacyjnych w swoich gminach oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili Gdynię, gdzie wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Laboratorium Innowacji Społecznych w celu zapoznania się z działalnością instytucji, w tym realizacją programu rewitalizacji Gdynia OdNowa. Następnie w ramach spaceru studyjnego po obszarze Zamenhofa - Opata Hackiego oraz Oksywie uczestnicy zebrali kolejne doświadczenia. Odwiedzili także dwa obiekty z sieci centrów sąsiedzkich w Gdyni (Przystań Opata Hackiego 33 i Przystań Jana Śmidowicza 49), jako dobrych przykładów miejsc do realizacji sąsiedzkiej aktywności i integracji, a także usług społecznych świadczonych blisko miejsca zamieszkania.
Drugiego dnia uczestnicy udali się do Słupska, gdzie nieocenionymi przewodniczkami po zasobach miasta byli pracownicy Referatu Rewitalizacji w Słupsku.

Uczestnicy odwiedzili Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych, będące siedzibą Nowego Teatru im. Witkacego, w którym to obiekcie Dyrektor Nowego Teatru opowiedział o procesie adaptacji i rozbudowy budynku tzw. Wozowni.
Następnie, pracownicy Referatu Rewitalizacji w Słupsku zapoznali uczestników z procesem rewitalizacji miasta, zaprezentowali założenia dotyczące Specjalnej Strefy Rewitalizacji, przybliżono założenia Miejscowych Planów Rewitalizacji oraz przedstawiono działalność Komitetu Rewitalizacji.

Następnie uczestnicy wizyty udali się w teren, aby zobaczyć pozostałe przykłady zrealizowanych inwestycji – m.in. metamorfozę ulicy Długiej, odwiedzili Placówkę Wsparcia Dziennego „Dom Sąsiedzki", przy ul. Ogrodowej 20a, gdzie przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przybliżyli m.in. działalność i ofertę placówki, w kamienicy Otto Freundlicha, ul. Tuwima 34 zaprezentowano mieszczącą się tam przestrzeń startupową w formie open space.
Duże zainteresowanie wzbudził system rabaty deszczowej przy placu Dąbrowskiego
Gospodarze miasta opowiedzieli o działaniach jakie zostały przeprowadzone na podwórkach, zaprosili do Pracowni ceramicznej Słupskiego Ośrodka Kultury oraz „Męskiej Szopy" - miejsca w którym każdy może odnaleźć w sobie pasję do majsterkowania i spędzić aktywnie wolny czas.

Ostatniego dnia wizyty studyjnej uczestnicy zapoznali się z działaniami rewitalizacyjnymi prowadzonym w Nowym Dworze Gdańskim. Miejscem spotkania był Żuławski Ośrodek Kultury jako przekład zrewitalizowanego obiektu. Podczas spotkania Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego wraz z przedstawicielami Referatu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Gdańskim przybliżyli uczestnikom tematykę związaną z wdrażaniem „Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Nowy Dwór Gdański na lata 2017-2023”. Wyjaśnili wiele praktycznych aspektów tego procesu, w tym uświadomili czynniki ryzyka i sukcesu. Następnie Dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury przedstawiła działalności Centrum Rozwoju Rodziny które powstało w ramach projektu „Rewitalizacja w Nowym Dworze Gdańskim poprzez aktywną integrację i wsparcie rodziny" znajdującego się w tym samym budynku. W ramach spaceru przedstawione zostały efekty realizacji działań rewitalizacyjnych obejmujących między innymi: bulwar wzdłuż rzeki Tuga.

Mamy nadzieję, że udział w wizycie studyjnej pomoże uczestnikom jeszcze lepiej zrozumieć rewitalizację, a dzięki temu również lepiej wdrażać działania rewitalizacyjne na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK