Kontakt

Co nowego?

Partycypacja społeczna w regionie – od teorii do praktyki

Ustawa z 9 października 2015 r. o rewitalizacji wskazuje na obowiązek prowadzenia partycypacji społecznej w sposób zapewniający aktywny udział interesariuszy, w tym przez uczestnictwo w konsultacjach społecznych oraz w pracach Komitetu Rewitalizacji. Zapisy ustawy określają warunki i minimalny zakres jej prowadzenia.

W jaki sposób w praktyce realizowane są działania w ramach partycypacji społecznej w naszym regionie?

Zapraszamy do zapoznania się z działaniami trzech gmin miejskich - Olsztyna, Iławy i Działdowa.

W Gminie Olsztyn przeprowadzono już wywiady grupowe z przedstawicielami różnych środowisk (m.in. z przedsiębiorcami, NGO), a obecnie trwają kolejne przedsięwzięcia.

Mieszkańcy mogą przyjrzeć się z bliska obszarowi rewitalizacji i porozmawiać o nim biorąc udział w zaplanowanych spacerach. Przygotowano trzy trasy spacerowe, każda w innej części obszaru rewitalizacyjnego wyznaczonego na terenie gmina Olsztyn. Pierwszy ze spacerów odbył się 15 października br. , kolejne dwa zaplanowano na 22 października.

Zorganizowane zostaną również warsztaty w Urzędzie Miasta w Olsztynie w terminach 21 i 27 października 2022 r., które mają być miejscem rozmów o obszarze rewitalizacji (na czym należy się skupić, co należy zrobić, co warto osiągnąć).

Ponadto interesariusze mogą wziąć udział w naborze na przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Podmioty, które planują realizację projektów na obszarze rewitalizacji są zapraszane do wypełnienia karty przedsięwzięcia do 10 listopada 2022 r.  Zgłoszenie przedsięwzięć pomoże przygotować zapisy Gminnego Programu Rewitalizacji w taki sposób, aby w przyszłości poszczególne podmioty mogły starać o zewnętrzne finansowanie na realizację swoich działań.

Szczegóły dotyczące www. działań znajdują się na stronie Urzędu Miasta Olsztyn.
Link: https://olsztyn.eu/gospodarka/rewitalizacja/tytul-domyslny.html

Działania partycypacyjne prowadzi również Gmina Miasto Iława, które w dniach 12 i 14 października 2022 r. zaprosiło mieszkańców na spacery studyjne. W ramach prowadzenia konsultacji społecznych uruchomiono również czasowe punkty konsultacyjne. W Iławie powołano Komitet Rewitalizacyjny. Na przełomie II i III kwartału br. zorganizowano dodatkowy nabór kandydatów na członków Komitetu.

Obecnie trwa zbieranie uwag do projektu Gminnego Programu Rewitalizacji. Interesariusze mogą zgłaszać uwagi do 23.10.2022 r. Wzór formularza do zgłaszania uwag, adresy poczty są dostępne na stronie internetowej miasta i w BIP Gminy.

Link:

- https://miastoilawa.pl/aktualnosci-_-pp2/1103-wez-udzial-w-konsultacjach-spolecznych-gpr-ilawy-do-roku-2028
- https://bip.umilawa.pl/10120/5241/Obwieszczenie_Burmistrza_Miasta_Ilawy_o_rozpoczeciu_konsultacji_spolecznych_dotyczacych_Gminnego_Programu_Rewitalizacji_Miasta_Ilawy_do_roku_2028/

W Gminie Miasto Działdowo również zbierano uwagi do projektu Gminnego Programu Rewitalizacji. Interesariusze mieli możliwość bezpośredniego wyrażenia swojego zadania w zakresie opracowanego projektu Programu w formie ustnej w siedzibie Urzędu Miasta oraz podczas uczestnictwa w spotkaniu konsultacyjnym zorganizowanym w celu omówienia zapisów opracowanego dokumentu.

Aktualnie trwają konsultacje społeczne w sprawie określenia zasad wyznaczenia składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji. Uwagi będą zbierane do 25 października 2022 r. w formie elektronicznej (tj. internetowego badania ankietowanego opinii mieszkańców) i papierowej (tj. przy wykorzystaniu skrzynki na wnioski i uwagi).

Link do ankiety znajduje się na stronie internetowej miasta i BIP Gminy:
- https://www.dzialdowo.pl/ogloszenie-o-konsultacjach-spolecznych-projektu-uchwaly-rady-miasta-dzialdowo-w-sprawie-okreslenia-zasad-wyznaczania-skladu-oraz-zasad-dzialania-komitetu-rewitalizacji/ 
- http://bip.dzialdowo.eu/artykul/590/4785/ogloszenie-o-konsultacjach-spolecznych-projektu-uchwaly-rady-miasta-dzialdowo-w-sprawie-okreslenia-zasad-wyznaczania-skladu-oraz-zasad-dzialania-komitetu-rewitalizacji

Zachęcamy do popularyzacji informacji o działaniach partycypacyjnych wśród mieszkańców z obszarów rewitalizacji, gdyż dzięki ich zaangażowaniu zmiany wprowadzone na obszarze rewitalizacyjnym będą akceptowane społecznie i miały długotrwały efekt.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK