Kontakt

Co nowego?

Modelowa rewitalizacja miast - praktyki Włocławka

Włocławek - jedno z pierwszych miast w Polsce, które zaczęło wykorzystywać narzędzia przewidziane w ustawie z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji.

Gminny Program Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028 został opracowany w ramach projektu „Śródmieście na drodze do zmian – opracowanie narzędzi aktywizacji zawodowej i społecznej mieszkańców centrum Włocławka” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 w konkursie dotacji pn.: „Modelowa Rewitalizacja Miast”. Jest efektem pracy oraz zaangażowania interesariuszy rewitalizacji - mieszkańców, przedstawicieli instytucji miejskich oraz władz miasta.

Przy jego opracowywaniu wykorzystano interaktywną mapę funkcjonalną, która została wykorzystana do przestrzennej prezentacji danych na potrzeby delimitacji obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji metodą kartogramu. Pozwoliło to przedstawić na mapie intensywność określonego zjawiska w granicach przyjętych pól odniesienia. Narzędzie to ma służyć do monitorowania zmian w obszarze.

Szczegółowa diagnoza pozwoliła precyzyjnie określić główne problemy społeczno-gospodarcze miasta, które w największym natężeniu występują  na obszarze rewitalizacji, wyznaczonym w obrębie historycznego śródmieścia.

Za najważniejsze problemy społeczne obszaru rewitalizacji we Włocławku uznano niski poziom kapitału społecznego i związane z nim zjawiska: bezrobocie, ubóstwo, niski poziom edukacji, niski poziom uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Opracowany GPR zawiera zidentyfikowane problemy i potencjały obszaru rewitalizacji oraz potrzeby lokalnej społeczności, a także pożądane kierunki jego rozwoju. Zakłada realizację w sposób kompleksowy działań służących lokalnej społeczności, zmierzających do wyprowadzania obszaru rewitalizacji ze stanu kryzysowego. Przewidziane do realizacji przedsięwzięcia składają się z szeregu działań społecznych, uzupełnionych projektami infrastrukturalnymi, które są wzajemnie komplementarne i zmierzają do osiągnięcia założonych celów rewitalizacji.

Na obszarze rewitalizacji została wyznaczona Specjalna Strefa Rewitalizacji, która została ustanowiona Uchwałą nr VIII/57/2019 Rady Miasta Włocławek z dnia 9 kwietnia 2019 roku. Dokument zawiera, zgodnie z ustawą o rewitalizacji, pakiet narzędzi zapewniających sprawną realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych. SSR swoim zasięgiem objęła cały obszar rewitalizacji Włocławka, Flagowym projektem procesu rewitalizacji włocławskiego Śródmieścia jest adaptacja kamienicy przy ulicy 3 Maja 18 na centrum aktywizacji i przedsiębiorczości.

W przebudowanej kamienicy mieścić się będzie inkubator podmiotów ekonomii społecznej, punkt doradztwa prawno-zawodowego, bank pracy, kawiarnia obywatelska z podwórkiem partycypacyjnym, mieszkania dla uzdolnionych absolwentów szkół technicznych, mieszkanie i studio dla artysty – rezydenta pracującego z lokalną społecznością w ramach programu rezydencjalnego, a także siedziba Lokalnej Grupy Działania.

Materiał opracowano na podstawie: www.rewitalizacja.wloclawek.eu, www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/rewitalizacja/modelowa-rewitalizacja/wloclawek/


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK