Kontakt

Co nowego?

Modelowa rewitalizacja miast - dobre praktyki Milicza

Milicz to 12-tysięczne miasto będące sercem Doliny Baryczy – Parku Krajobrazowego i rezerwatów przyrody. Obszar ten jest objęty ochroną w ramach sieci Natura 2000, dzięki czemu jego krajobraz jest wyjątkowy.

Ta wyjątkowość powoduje jednak, że nie mogą tu powstawać większe zakłady czy strefy gospodarcze, które mogłyby zapewnić stabilne miejsca pracy. Dlatego miasto stale boryka się z problemami społecznymi, takimi jak długotrwałe bezrobocie, ubóstwo, brak aktywności społecznej, które w szczególności koncentrują się w centrum miasta, gdzie dodatkowo występuje wiele innych negatywnych zjawisk gospodarczych czy przestrzenno-funkcjonalnych.

W celu przeciwdziałania występowaniu negatywnych zjawisk w pierwszej kolejności przeprowadzona została analiza, która określiła, jaki podmiot ekonomii społecznej powinien powstać i jak ma funkcjonować, żeby osiągnąć najlepsze efekty społeczno-zatrudnieniowe.

Powstała również koncepcja uruchomienia nowej przestrzeni społeczno-kulturalnej w samym centrum obszaru rewitalizowanego, który wymagał również działań wspierających aktywność gospodarczą czy poprawiających jakość przestrzeni publicznej. Zaplanowano również, przy współudziale mieszkańców, konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu wskazanego do rewitalizacji. Na podstawie wyników konkursu architektonicznego przygotowana została dokumentacja techniczna dla inwestycyjnych działań rewitalizacyjnych.

Jednym z przykładów takich działań jest budynek Starej Rzeźni, który został zaadaptowany do pełnienia funkcji miejsca integracji zawodowej i społecznej w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską pod nazwą “Adaptacja przestrzeni zlokalizowanej w ścisłym centrum miasta na cele organizacji miejsca integracji społecznej i zawodowej”. Budynek otwarto 4 września 2020 r. - służy on mieszkańcom, turystom i przedsiębiorcom. Natomiast działania prowadzone w tym miejscu dotyczą m.in. kultury, integracji społecznej i promocji regionu – znajduje się tu m.in. Punkt Informacji Turystycznej, organizowane są wystawy i warsztaty.

Warto zwrócić również uwagę, że rewitalizacja centrum Milicza, związana z modernizacją Starej Rzeźni, to coś więcej niż tylko polepszenie estetyki centrum, ale też działania integrujące mieszkańców. Współpraca samorządu z mieszkańcami w przeprowadzeniu drobnych działań w kontekście rewitalizacji, dotyczących uporządkowania i urządzenia przestrzeni sąsiedzkich zaowocowała m.in. inicjatywą „Nasze Podwórka – poprawa bezpieczeństwa, estetyki i funkcjonalności przestrzeni sąsiedzkich zlokalizowanych w ścisłym centrum Milicza”. W wyniku tej inicjatywy stare, zniszczone i nieestetyczne podwórka przeszły gruntowną modernizację. Uzupełnieniem były warsztaty z zakładania i pielęgnacji zieleni czy mikrofestyny podwórkowe. Takie działania wzmacniają poczucie tożsamości lokalnej i wspólnotowe podejście do miejsca zamieszkania.

(Materiał opracowany na podstawie https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/rewitalizacja/modelowa-rewitalizacja/milicz/)


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK