Kontakt

Co nowego?

Modelowa rewitalizacja miast - dobre praktyki Konina

Częścią procesu rewitalizacji w mieście Koninie była realizacja projektu pn. “Rewitalizacja konińskiej Starówki – opracowanie lokalnego programu rewitalizacji na lata 2016-2023 wraz z modelowym pilotażem”.

Projekt ten był realizowany w ramach konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast, zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, gdzie

Konin znalazł się w czołówce dwudziestu miast wybranych do realizacji projektów.

Konkurs „Modelowa Rewitalizacja Miast” i projekty pilotażowe służyć miały upowszechnianiu nowego podejścia do rewitalizacji oraz wypracowaniu rozwiązań, które stanowić mogą wzór dla innych.

Wyznaczony obszar rewitalizacji “Starówka” jest położony w lewobrzeżnej części (Stary Konin) i oddzielony rzeką od części prawobrzeżnej (Nowy Konin). Zajmuje 3,41% łącznej powierzchni miasta i jest zamieszkany przez 6,30% łącznej liczby mieszkańców Konina (stan na 2016 r.). Obręb „Starówka” został zdiagnozowany jako obręb o najwyższym poziomie degradacji społecznej dlatego został wyznaczony do objęcia działaniami rewitalizacyjnymi m.in. ze względu na konieczność koncentracji interwencji, chęć ożywienia gospodarczego i zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej. Układ przestrzenno-funkcjonalny „Starówki” utrudniał kreowanie centrotwórczej roli tego obrębu, co w konsekwencji doprowadziło do przeniesienia się „rzeczywistego” centrum do prawobrzeżnej części Konina. Utrata przez ten obręb funkcji centrotwórczej i scalającej miasto spowodowała szereg negatywnych zjawisk i w konsekwencji doprowadziła do stanu kryzysowego oraz konieczności podjęcia działań mających na celu rewitalizację ww. obszaru.

Formułując wizję obszaru rewitalizacji „Starówka”, odniesiono się m.in. do wizji zawartej w Strategii („Strategia Rozwoju Konina na lata 2015-2020”), która określa Konin jako miasto, gdzie „dobrze się mieszka i pracuje”. Poza tym koncepcja została również wypracowana na spotkaniu warsztatowym wspólnie z interesariuszami procesu rewitalizacji i brzmi następująco: „W perspektywie 2023 roku obszar rewitalizacji „Starówka” jest zintegrowany z resztą miasta. Stanowi on rzeczywiste i funkcjonalne centrum miasta o bogatej ofercie handlowo-usługowej, również w ramach przemysłów czasu wolnego. Śródmiejski Konin tętni życiem, jest bezpieczny i dobrze zorganizowany.

Obszar rewitalizacji „Starówka” to przestrzeń integrująca wszystkich mieszkańców, efektywnie rozwijająca funkcje centrotwórcze i gospodarcze. To miejsce koncentracji i dynamicznego zawiązywania partnerstw międzysektorowych na rzecz rozwoju obszaru, ze szczególną rolą podmiotów ekonomii społecznej, szkół oraz organizacji społecznych. Obszar rewitalizacji „Starówka” skutecznie wykorzystuje potencjał dziedzictwa wielokulturowego oraz bogactwa historycznego, wokół którego buduje się wspólnotę wartości społeczności lokalnej”.

W ramach projektu opracowano m. in.:
 - Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Konina na lata 2016-2023,
 - dokumentację techniczną kompleksowego remontu kamienicy „Dom Zemełki” przeznaczonej na rozwinięcie działalności Centrum Organizacji Pozarządowych,
 - zestaw narzędzi ożywienia gospodarczego obszaru rewitalizacji „Starówka” w Koninie – pilotaż,
 - analizę możliwości finansowania projektów rewitalizacyjnych, w tym w partnerstwie publiczno-prywatnym oraz możliwości i sposoby angażowania inwestorów prywatnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w realizację projektów rewitalizacyjnych,
 - zagospodarowanie 2 podwórek znajdujących się na obszarze rewitalizacji „Starówka”,
 - platformę/system stałej współpracy i komunikacji miasta z bezpośrednimi odbiorcami działań rewitalizacyjnych i pilotażu, w tym narzędzia i techniki partycypacyjne,
 - program pobudzenia rynku pracy i zwiększenia zatrudnienia na obszarze rewitalizacji z naciskiem na zaangażowanie lokalnej społeczności w aktywizację zawodową mieszkańców obszaru rewitalizacji.

Podstawą działań rewitalizacyjnych w Koninie jest „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Konina na lata 2016-2023”, który został przyjęty uchwałą nr 586 Rady Miasta Konina z dnia 29 listopada 2017 roku. Aktualizacja „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Konina na lata 2016-2023” została przyjęta na podstawie uchwały nr 198 Rady Miasta Konina z dnia 18 września 2019 r.

Linki:
 - rewitalizacja Konin
https://rewitalkonin.pl/
 - broszura informacyjno – promocyjna o obszarze „Starówka”
https://rewitalkonin.pl/broszurka-o-obszarze-rewitalizacji-starowka/
 - podwórko – nasza wspólna przestrzeń
https://rewitalkonin.pl/podworko-nasza-wspolna-przestrzen/
 - zestaw narzędzi ożywienia gospodarczego obszaru rewitalizacji „Starówka” w Koninie – pilotaż
https://rewitalkonin.pl/zestaw-narzedzi-ozywienia-gospodarczego-obszaru-rewitalizacji-starowka-pilotaz/


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK