Kontakt

Co nowego?

Rewitalizacja 2021-2027 – newsletter nr 10

Dziedzictwo w rewitalizacji – wypowiedzi praktyków w formie podcastów. Sezon drugi.

Wykorzystanie potencjału dziedzictwa w procesach rewitalizacji w polskich miastach zdarza się co raz częściej i tym samym jest coraz więcej ciekawych przykładów dobrych praktyk.

Na stronie: https://samorzad.nid.pl/rewitalizacja/materialy/dziedzictwo-w-rewitalizacji-wypowiedzi-praktykow-sezon-drugi/ znalazł się drugi sezon podcastów.

Wśród ośmiu ekspertów znajdują się twórcy krajowego i regionalnych systemów rewitalizacji m.in: Paulina Sikorska z Mazowsza i Grzegorz Gawrysiak z Podlasia, osoby odpowiedzialne za proces rewitalizacji w miastach, a także eksperci i doradcy.
Wypowiedzi ekspertów odnoszą się do ujmowania elementów dziedzictwa w procesach rewitalizacji. Sezon drugi zawiera 8 podcastów. Rozmowy z ekspertami przeprowadzili: Andrzej Brzozowy i Rajmund (Kuba) Ryś z firmy Projekty Miejskie. Zapraszamy do wysłuchania!
 

Zarządzanie danymi w miastach. Podręcznik dla samorządów

Poprawa zarządzania danymi, którymi dysponują urzędy miast oraz podległe im instytucje i spółki miejskie, ma absolutnie fundamentalne znaczenie, zarówno z punktu widzenia bardziej efektywnego wykorzystania nowych technologii w procesach administracyjno-zarządczych, jak i z perspektywy zarządzania i planowania strategicznego. Powyższe przekonanie stało się inspiracją do przygotowania podręcznika „Zarządzanie danymi w miastach. Podręcznik dla samorządów”

Informacje zawarte w publikacji będą przydatne szerokiej grupie osób, w zasadzie wszystkim pracownikom urzędu miejskiego mającym styczność z danymi – od burmistrzów i prezydentów, którzy na podstawie danych podejmują decyzje, po specjalistów zajmujących się tworzeniem rejestrów i ewidencji.

W szczególności książkę można polecić osobom odpowiedzialnym za politykę smart city i transformację cyfrową, a także kierownikom wydziałów zajmujących się rozwojem miasta i zarządzaniem strategicznym. Wiele przydatnych wskazówek do pracy znajdą również miejscy informatycy oraz specjaliści od zamówień publicznych.

Podręcznik został przygotowany w ramach projektu predefiniowanego "Budowanie potencjału instytucjonalnego średnich i małych miast w Polsce na rzecz wdrażania skutecznych lokalnych polityk rozwoju, w ramach programu Rozwój lokalny" realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Więcej informacji w ww. zakresie oraz podręcznik znajduje się na stronie: https://www.eog.gov.pl/strony/aktualnosci/dane-miejskie-zarzadzanie-danymi-w-miastach-podrecznik-dla-samorzadow/

Wiedza do wykorzystania również także na etapie tworzenia diagnoz oraz systemu monitorowania procesu rewitalizacji.

Jak powstawał Urban Lab?

Zapraszamy do obejrzenia animacji podsumowującej 3-letni projekt Urban Lab jako pilotażowe narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodne z ideą smart city (2019-2021), który realizowany był przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Urban lab to w największym skrócie narzędzie wspomagające zarządzanie miastem, przy wykorzystaniu potencjałów różnych interesariuszy miejskich i przy czynnym udziale ich mieszkańców. W ramach projektu opracowana w IRMiR koncepcja urban labu została pilotażowo wdrożona w dwóch miastach – Gdyni oraz Rzeszowie.

Animacja w krótki sposób prezentuje powstałe efekty projektu. Dłuższym podsumowaniem jest publikacja pt. „Jak zrobiliśmy Urban Lab. Wnioski i rekomendacje z pilotażowego wdrożenia w Gdyni i w Rzeszowie".

Więcej informacji o projekcie i jego efektach znajdują się na stronie: https://urbanlab.net/

Model może być zastosowany do budowania współpracy ze społecznością lokalną, także w ramach procesu rewitalizacji.

Światowe Forum Miejskie (WUF11)

Termin rozpoczęcia Światowego Forum Miejskie (WUF11) jest coraz bliżej. Jego organizacja to jedno z kluczowych zadań Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i partnerów – UN-Habitat, Miasta Katowice, Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz Rady Młodych WUF11. Jest to też ogromne wyzwanie – programowe, organizacyjne i promocyjne.

O podejmowanych działaniach w ww. zakresie można dowiedzieć się z nowej strony internetowej i profilu na Facebooku. Oba kanały komunikacji obsługuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Informacje o samym wydarzeniu, artykuły o polityce miejskiej, wideo i podcasty znajdują się aktualnej stronie internetowej: gov.pl/wuf11.

Z kolei profil na Facebooku nosi nazwę „WUF11 – cities of the future", a bezpośredni link, który kieruje do profilu to: https://www.facebook.com/WUF11. Zachęcamy do polubienia, obserwowania i udostępniania informacji o profilu.

Jednocześnie przypominamy, że trwa rejestracja na Światowe Forum Miejskie. Udział w wydarzeniu może polegać na uczestnictwie (przez rejestracje) lub zorganizowaniu własnego wydarzenia lub stoiska.

Zachęcamy też do odwiedzenia i śledzenia informacji publikowanych przez partnerów realizowanego wydarzenia, tj. na oficjalnej strony internetowej WUF11 prowadzonej przez UN-Habitat oraz strony Miasta Katowice (partnerów realizowanego wydarzenia): https://wuf11.katowice.eu/pl/#

Warto przypomnieć, iż Światowe Forum Miejskie to największe i najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone rozwojowi miast. 11. sesja World Urban Forum 11 odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach od 26 do 30 czerwca 2022 roku. Przedstawiciele państw z całego świata, samorządów, naukowcy, ludzie świata biznesu, przywódcy społeczności lokalnych, urbaniści, a w główniej mierze mieszkańcy miast będą poszukiwać rozwiązań, które przerodzą się w konkretne działania. Wszystko po to, żeby miasta, w których żyjemy, stawały się co raz bardziej przyjazne mieszkańcom.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK