Kontakt

Co nowego?

Wizyta zespołu ds. rewitalizacji na Podlasiu

Od 13 do 16 września 2021 roku przedstawiciel zespołu ds. rewitalizacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego uczestniczył w wizycie studyjnej w województwie podlaskim.

Razem z przedstawicielami pozostałych województw, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii mieliśmy okazję poznania koncepcji rewitalizacji wdrażanej na Podlasiu. Celem wizyty studyjnej było umożliwienie zapoznania się z dobrymi praktykami działań rewitalizacyjnych, a także poznanie doświadczeń ludzi zaangażowanych w te procesy.

Pierwszego dnia mieliśmy przyjemność gościć w Grajewie, gdzie Burmistrz Miasta - Pan Dariusz Latarowski podzielił się z nami doświadczeniami płynącymi z uczestnictwa w projekcie pn. „Modelowa Rewitalizacja Miast” oraz międzynarodowym projekcie pn. „Nasze Grajewo - model wspólnotowego zarządzania rewitalizacją z wykorzystaniem doświadczeń Turynu”.

Podczas spaceru studyjnego mieliśmy okazję do dyskusji z przedstawicielami Grajewa na temat podejścia do rewitalizacji i co stanowi o powodzeniu tego procesu. Tego dnia uczestniczyliśmy również w warsztacie pt. „I ty możesz zostać rewitalizatorem? CREATIO URBI - zaprojektuj miasto”. Celem warsztatu było pokazanie, że rewitalizacja to nie tylko remont ulicy czy budynku, a przede wszystkim skupienie się na potrzebach mieszkańców i stworzeniu dla nich przestrzeni. Pierwszy dzień wizyty zakończyliśmy w Tykocinie - prawdziwej Perle Podlasia, gdzie zwiedziliśmy Wielką Synagogę, jak również mieliśmy okazję poznać żydowskie dziedzictwo miasta.

W kolejnych dniach wizyty zapoznaliśmy się z efektami projektów rewitalizacyjnych realizowanych na terenie gmin województwa podlaskiego:
- Gmina Hajnówka - pierwszym punktem naszej wizyty w gminie Hajnówka był Klub Integracji Społecznej w Dubiczach Osocznych, który stanowi przykład tego jak wygląda rewitalizacja w małych wsiach. Klub Integracji Społecznej w Dubiczach Osocznych powstał w zrujnowanym budynku po byłej zlewni mleka i stanowi teraz miejsce do spotkań, zajęć i warsztatów dla mieszkańców całej gminy. Dalszym punktem zwiedzania gminy była sama Hajnówka, gdzie razem z Burmistrzem - Panem Jerzym Sirak zapoznaliśmy się z „Hajnówką OdNowa” - efektami działań, które pozwoliły na odnowienie zatraconych funkcji obszarów miasta objętych rewitalizacją. Spotkanie z władzami miasta było również okazją do zgłębienia koncepcji rozwoju miasta, która została oparta o jego walory kulturalno-turystyczne i produkty spożywcze wytwarzane przez lokalnych przedsiębiorców. Następnie zobaczyliśmy niecodzienny przykład rewitalizacji - w postaci odnowy dworca PKP („Hajnówka Centralna. Przesiadkowa Stacja Kultury”), która była efektem współpracy podjętej przez władze miasta i Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”. W wyniku tej współpracy osiągnięto unikatowe połączenie, które przekształciło halę dworcową w scenę teatralną. Podkreślenia wymaga zaangażowanie osób biorących udział w tym przedsięwzięciu, które powoduje efekt synergii.
- Gmina Supraśl - wizyta w Supraślu była okazją do poznania kultury prawosławnej. Pod przewodnictwem przedstawicieli Urzędu Gminy zapoznaliśmy się z przykładami działań rewitalizacyjnych (m.in. rewitalizacja parku miejskiego, placu targowego i zabytkowego domu staromiejskiego), a także mieliśmy możliwość wysłuchania doświadczeń społeczności zaangażowanych w ten proces.

Warto wskazać, że przykłady podlaskiej rewitalizacji bardzo wyraźnie przypominają, że najważniejszym aspektem tego procesu są ludzie. To od ich zaangażowania zależy powodzenie takich przedsięwzięć, ponieważ są one projektowane z myślą o nich samych. Jednym słowem „Takie rzeczy tylko na Podlasiu”.

Więcej na temat podlaskiej rewitalizacji można dowiedzieć się odwiedzając stronę Regionalnego Serwisu Rewitalizacji Województwa Podlaskiego: https://rewitalizacja.wrotapodlasia.pl/.

Zachęcamy również do śledzenia najświeższych informacji dotyczących rewitalizacji publikowanych na stronie Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/rewitalizacja/


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK