Kontakt

Co nowego?

Modelowa rewitalizacja miast - dobre praktyki Słupska

W 2015 r. ówczesne Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki  Regionalnej) zorganizowało konkurs dotacji skierowany do jednostek samorządu terytorialnego pn. „Modelowa rewitalizacja miast”.

Celem projektu było wsparcie gmin posiadających status miasta w procesie opracowywania programów rewitalizacji i modelowych działań w zakresie rewitalizacji na obszarach miejskich. Opracowane lub zaktualizowane w ramach konkursu programy rewitalizacji miały za zadanie traktować rewitalizację jako proces kompleksowy, uwzględniający zarówno elementy infrastrukturalne i gospodarcze, jak również społeczne, a efekty dofinansowanych projektów miały stanowić wzór dla innych miast realizujących własne projekty rewitalizacyjne.

W ramach konkursu dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020 udzielono wsparcia dla 20 miast modelowych z całej Polski (Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Dobiegniew, Ełk, Grajewo, Hrubieszów, Konin, Leszno, Lublin, Milicz, Opole Lubelskie, Rybnik, Słupsk, Stalowa Wola, Starachowice, Szczecin, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Żyrardów).

Na początek postanowiliśmy zaprezentować dobre praktyki ze Słupska. W najbliższym czasie przedstawimy Państwu kolejne przykłady dobrych praktyk w ramach Modelowej Rewitalizacji Miast.

Realizowany w ramach Modelowej Rewitalizacji Miast projekt Słupska pn. „Opracowanie modelu rewitalizacji społecznej, gospodarczej, przestrzennej i środowiskowej obszarów śródmiejskich na przykładzie Miasta Słupska” stał się kamieniem milowym w przygotowaniu do zmian nie tylko dla obszaru rewitalizacji, ale także dla całego miasta. Największym wyzwaniem w Słupsku były zmiany społeczne i demograficzne, stąd też działania realizowane w ramach Modelowej Rewitalizacji Miast objęły stworzenie diagnozy systemu pomocy społecznej, a następnie przygotowanie „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych ze szczególnym uwzględnieniem obszaru rewitalizacji”, a w dalszej kolejności wsparcie i podniesienie kompetencji pracowników pomocy społecznej.

Uzyskane dofinansowanie pozwoliło także na opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2017-2025+, który określił kierunki i działania na rzecz rewitalizacji miasta. Dzięki wsparciu udzielanemu w ramach projektu, w Słupsku udało się stworzyć także nowy model organizacyjny dla kreowania i monitorowania działań rewitalizacyjnych.

Jedną z dobrych praktyk zainicjowanych w Słupsku w ramach Modelowej Rewitalizacji Miast jest projekt pn. „Dom Sąsiedzki – Placówka Wsparcia Dziennego”. W ramach tego modelowego projektu w pierwszej kolejności opracowano koncepcję, a następnie dokumentację techniczną dla placówki wsparcia dziennego, a pozyskane środki unijne w ramach RPO WP 2014-2020 pozwoliły przejść miastu od pomysłu do realizacji.

Dom Sąsiedzki położony jest w samym sercu owianego złą sławą kwartału ulic Śródmieścia Słupska, w obszarze, który nawet w ramach obszaru rewitalizowanego charakteryzuje się ponadprzeciętnym wskaźnikiem negatywnych zjawisk społecznych. Dom Sąsiedzki z założenia miał być miejscem stanowiącym swoiste centrum aktywności i rozwoju zainteresowań mieszkańców dzielnicy, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W ramach działalności duży nacisk położono na rozwój kompetencji naukowo-technicznych i informatycznych oraz świadomości i ekspresji kulturalnej. Znajdujący się na zewnątrz placówki ogród społeczny wraz z placem zabaw i siłownią miał stać się miejscami służącym aktywizacji mieszkańców i sprzyjającymi budowaniu więzi międzysąsiedzkich i międzypokoleniowych.

Dom Sąsiedzki uruchomiono na początku grudnia 2019 r. i od początku zaczął przyciągać dzieci, młodzież, a także seniorów. Obecnie placówka jest miejscem pracy czterech wychowawców, a działania w niej realizowane skierowane są do mieszkańców obszaru rewitalizowanego. W Domu Sąsiedzkim rozwijane są zainteresowania i pasje, zarówno u młodszych, jak i starszych mieszkańców. Jest to miejsce przyjazne dla dzieci i ich rodzin, w którym realizowane są zajęcia, animacje łączące pokolenia, integrujące, edukacyjne, jak i aktywizujące na świeżym powietrzu. Oprócz zagospodarowania i poprawienia estetyki zaniedbanego niegdyś terenu, dziś wokół obiektu placówki znajduje się ogród społeczny z rabatami, gdzie będzie można uprawiać rośliny. Powstała także strefa rekreacyjna z murowanym stołem do ping ponga, placem zabaw i siłownią zewnętrzną. Dom Sąsiedzki doskonale pokazuje, że rewitalizacja to nie tylko modernizacja budynków, ale także tworzenie miejsc integracji społecznej i środowiskowej.

Kolejną dobrą praktyką zainicjowaną w Słupsku w ramach Modelowej Rewitalizacji Miast jest „Aktywator – Dom Startupów”. Jest to strefa co-workingu, czyli miejsce spotkań dla ludzi kreatywnych, przedsiębiorczych, ambitnych i aktywnych w działaniu. Jest to miejsce, gdzie można wymienić się doświadczeniami, wziąć udział w szkoleniach, zdobyć nowe inspiracje oraz potrzebną wiedzę. Słupski „Dom Startupów” to miejsce rozwijające ideę co-workingu (tj. indywidualnej lub wspólnej pracy na wynajmowanej powierzchni biurowej), gdzie spotykają się i wzajemnie inspirują ludzie mający pomysły, ci którzy tych pomysłów szukają, a także ci, którzy działalność gospodarczą już prowadzą i chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz spostrzeżeniami. Przestrzeń Domu Startupów stanowi pomieszczenie typu open-space, w którym znajduje się strefa co-workingowa oferująca 8 stanowisk pracy. Wydzielona została także tzw. strefa „chill-outu”, czyli miejsce odpoczynku i swobodnych rozmów, sala konferencyjna na 20 osób z rzutnikiem, ekranem i multimediami, wykorzystywana na spotkania biznesowe, warsztaty oraz małe eventy, a także pomieszczenie biurowe dla organizacji zarządzającej domem, otwarta kuchnia i toalety.

Uruchomiony w połowie 2019 r. Dom Startupów to miejsce, w którym można znaleźć wszystko, co jest potrzebne początkującym przedsiębiorcom – zarówno do założenia, jak i prowadzenia firmy, począwszy od pomocy księgowo-prawnej, marketingowej, IT, aż po przestrzeń biurową i salę konferencyjną, szkoleniowe oraz multimedia. A to wszystko – całkowicie bezpłatnie.

Zachęcamy do zapoznania się z broszurą pn. Miasto Bliskie Dobre praktyki w rewitalizacji Podsumowanie działań zrealizowanych w ramach projektu „Opracowanie modelu rewitalizacji społecznej, gospodarczej, przestrzennej i środowiskowej obszarów śródmiejskich na przykładzie Miasta Słupska”, zawierającą opis zarówno tych, jak i wielu innych dobrych praktyk Słupska w zakresie prowadzenia procesu rewitalizacji. Broszura jest dostępną pod adresem:
https://www.slupsk.pl/content/download/7408/file/rio_S%C5%82upsk_broszura_miasto%20bliskie_ca%C5%82o%C5%9B%C4%87_druk.pdf


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK