Kontakt

Co nowego?

Zrównoważony rozwój gmin - zobacz przydatne źródła informacji

Poniższe źródła informacji mogą być przydatne w prowadzeniu działań zgodnych z zasadą zrównoważonego rozwoju na terenie gmin, w szczególności gmin miejskich.

Program „Plan Działań dla Miast” (PDM)
PDM to inicjatywa towarzysząca 11. sesji Światowego Forum Miejskiego – prestiżowego i międzynarodowego wydarzenia związanego z miastami. Jednocześnie PDM to instrument wdrożeniowy przewidziany w powstającej obecnie nowej Krajowej Polityce Miejskiej 2030.
Ideą Programu jest wsparcie miast w odpowiedzialnym i zrównoważonym rozwoju, np. przez indywidualne doradztwo dla miast, które chcą realizować projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju. Wypracowane zostaną również ogólne wskazówki dla mieszkańców i społeczności lokalnych o sposobach aktywnego udziału w rozwoju miasta, m.in. w sferze współzarządzania nim czy wpływania na jego przestrzeń.

Udział w Programie (wsparcie doradcze, zatrudnienie lokalnego eksperta, działania promocyjne IRMiR) jest bezkosztowy.
Program kierowany jest to wszystkich miast w Polsce bez względu na wielkość (tj. gmin miejskich lub miejsko-wiejskich).
Zgłoszenia można wysyłać do 10 listopada poprzez internetowy generator zgłoszeń, dostępny pod adresem: www.obserwatorium.miasta.pl/pdm/generator-zgloszen. Przed złożeniem zgłoszenia zainteresowane samorządy mogą również zapoznać się z informacjami o ww. Programie biorąc udział w spotkaniach przedstawiających założenia i opis PDM , które są organizowane w październiku i listopadzie 2021 roku.

Więcej informacji na temat Programu: http://obserwatorium.miasta.pl/pdm/.

Szkolenie „Renowacja i termomodernizacja budynków historycznych w dobie kryzysu klimatycznego“
Fundacja Sendzimira organizuje bezpłatne szkolenie „Renowacja i termomodernizacja budynków historycznych w dobie kryzysu klimatycznego“. Część e-learningowa szkolenia odbędzie się w terminie 8 listopada – 5 grudnia 2021 r., a stacjonarne warsztaty w miesiącach styczeń - luty 2022 r. Zgłoszenia można wysyłać do 7 listopada poprzez formularz rejestracyjny.
Szkolenie jest skierowane przede wszystkim do:
•    urzędników samorządowych zarządzających zasobem budynków historycznych w swoich gminach;
•    przedstawicieli sektora pozarządowego wspierających zrównoważone renowacje budynków historycznych;
•    architektów;
•    projektantów;
•    konserwatorów zabytków;
•    wykonawców prac budowlanych;
•    studentów architektury, budownictwa, zarządzania zrównoważonym rozwojem miast;
•    oraz wszystkich osób chcących zwiększyć swoje kompetencje w tych obszarach.
 
Więcej informacji na temat programu szkoleniowego znajdują na stronie Fundacji Sendzimira: https://sendzimir.org.pl/projekty/mitygacja-zmian-klimatu-w-budynkach-zabytkowych/program-szkoleniowy/.

Publikacja „Zarządzanie danymi w miastach”
Na stronie internetowej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów opublikowano podręcznik: „Zarządzanie danymi w miastach” do bezpłatnego pobrania. Podręcznik dostępny jest również na stronie projektu: https://warmia.mazury.pl/rozwoj-regionu/rewitalizacja/warto-wiedziec/artykuly-i-publikacje.   

Treść podręcznika przeznaczona jest dla wszystkich pracowników miast, którzy mają styczność z danymi. W podręczniku omówiono wiele zagadnień związanych z zrządzania danymi w miastach, w tym zasady dotyczące pozyskiwania, udostępniania i integracji danych (z zachowaniem wymagań RODO). W publikacji zawarte są również wskazówki dotyczące formułowania specyfikacji warunków zamówienia i opisu potrzeb i wymagań na potrzeby procesu pozyskiwania danych, informacje na temat kosztów oraz ograniczeń związanych z otwieraniem danych, wzory umów.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK