Po listopadowej sesji sejmiku województwa
Listopadowa sesja sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczęła się minutą ciszy w hołdzie ofiar zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę w tysięcznym dniu jej trwania, a także w intencji księdza prałata Lecha Lachowicza ze Szczytna, który 9 listopada zginął w wyniku brutalnej napaści.
Radni przegłosowali zmiany statutu Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Górowie Iławeckim, a także zmiany w składzie rad społecznych Samodzielnego Publicznego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Reszlu i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.
Dokonano także zmian w wieloletniej prognozie finansowej województwa na lata 2024-2043 i w budżecie województwa na 2024 rok. Radni zatwierdzilli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminie Lidzbark Warmiński. Finansowe wsparcie zostanie przekazane na pomoc osobom poszkodowanym w wyniku pożaru w Medynach.
Na wniosek radnych rozszerzono tez wahlarz pomocy w uchwale zmieniąjcej uchwałę nr XXXII/701/17 sejmiku województwa z 27 listopada 2017 roku w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości stypendiów sportowych za osiągnięte wyniki sportowe w międzynarodowym lub w krajowym współzawodnictwie sportowym.
Radni przegłosowali też zmianę składu osobowego w piętnastoobowej radzie Muzeum Warmii i Mazur.
Ponadto radni podjęli uchwałę w sprawie powierzenia województwu mazowieckiemu zadania organizacji publicznego transportu zbiorowego w kolejowych przewozach pasażerskich na linii kolejowej nr 35 w okresie od 15 grudnia 2024 roku do 31 grudnia 2026 roku i przyjęcia od województwa mazowieckiego zadania organizacji publicznego transportu zbiorowego w kolejowych przewozach pasażerskich na linii kolejowej nr 35 w okresie od 15 grudnia 2024 roku do 31 grudnia 2026 roku.
Na koniec sesji radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego przyjęli stanowisko w sprawie śmierci ksiądza prałata Lecha Lachowicza. Oto treść stanowiska:
3 listopada br. w Szczytnie, w budynku parafii św. Brata Alberta, został brutalnie pobity jej wieloletni proboszcz ks. prałat Lech Lachowicz. Mimo hospitalizacji, 9 listopada duchowny zmarł nie odzyskawszy przytomności. Stanowczo potępiamy ten barbarzyński i bezmyślny akt przemocy. Ksiądz Lech Lachowicz był zaangażowany w proces demokratycznych przemian i budowania społeczeństwa obywatelskiego.Obowiązkiem nas, radnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, jest stanowcze potępienie postaw skrajnej nienawiści wyrażających się nie tylko w czynach, lecz także w nawoływaniu do przemocy. Czynimy to w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu i w trosce o poprawne relacje społeczne, oparte na szacunku i umiejętności prowadzenia dialogu.