Kontakt

Rozwój regionu

Interreg Europa Środkowa - nowy nabór, nowe zasady

Logotyp programu

Już w październiku 2024 roku ruszy nabór na projekty małej skali w programie Interreg Europa Środkowa. Tym razem Program chce szczególnie wspierać obszary peryferyjne i znajdujące się w trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej w celu wzmocnienia ich perspektyw rozwojowych.

W celu lepszego zrozumienia zasad nowego naboru Wspólny Sekretariat Programu zaprasza do udziału w spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 2 lipca 2024 roku od 10:00 do 11:30 - Program wydarzenia dostępny jest tutaj: Agenda.

Rejestracja na spotkanie jest możliwa po zalogowaniu się na platformie do poszukiwania partnerów. Zarejestruj się już dziś.

Jeśli natomiast aktualnie szukacie Państwo instytucji partnerskich w tej części Europy, warto zarejestrować się i już teraz rozpocząć poszukiwania podmiotów do współpracy w ramach platformy Programu Applicant Community.

 

Nabór na małe projekty w Interreg Europa Środkowa odbędzie się wg następujących zasad:

 

Czas trwania: 15 października - 10 grudnia 2024 r.

Maksymalny budżet projektu: 800 tys. EUR, w tym dofinansowanie z EFRR do 640 tys. EUR

Minimalna liczba partnerów: 3 z różnych krajów, w tym minimum 2 z obszaru programu (wszystkie regiony Austrii, Chorwacji, Czech, Węgier, Polski, Słowacji i Słowenii oraz wybrane regiony Niemiec i Włoch)

Czas trwania projektu: od 12 do 24 miesięcy

 

Zasięg terytorialny:

Projekty muszą dotyczyć obszarów charakteryzujących się co najmniej jedną z następujących cech:

-  niski potencjał gospodarczy;

-  słaby dostęp do usług świadczonych w interesie ogólnym, często związany ze zmianami demograficznymi;

-  utrata funkcji/znaczenia, wpływu lub połączeń w regionie.

Nie ma konkretnej listy ani mapy kwalifikujących się obszarów. Ich skala i rozmiar mogą się różnić w zależności od celów projektu, od np. przedmieść czy dzielnic miast, gmin wiejskich, małych lub średnich miast po całe regiony, które cierpią z powodu peryferyjności lub  trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

 

Tematyka małych projektów:

Wnioski mogą dotyczyć czterech celów szczegółowych. Pomysły na projekty są mile widziane w całym zakresie tematycznym każdego z nich (zob. opis celów szczegółowych w Programie Interreg Europa Środkowa). Zalecana jest jednak koncentracja na następujących tematach o dużym znaczeniu dla obszarów peryferyjnych i słabiej rozwiniętych:

1.2 Rozwijanie umiejętności w zakresie inteligentnej specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości

→ Rozwój kapitału i umiejętności

→ Drenaż mózgów, emigracja i utrata wykwalifikowanej siły roboczej

→ Przedsiębiorczość społeczna

→ Transformacja cyfrowa

2.5 Zielona mobilność miejska

→ Zrównoważone połączenia multimodalne w miastach i ich zapleczu

→ Poprawa mobilności na obszarach podmiejskich, w tym na wsiach, w ramach podejścia opartego na funkcjonalnym obszarze miejskim

→ Dostępność transportu publicznego dla wszystkich, w tym osób starszych i niepełnosprawnych, w funkcjonalnych obszarach miejskich

3.1 Poprawa połączeń transportowych obszarów wiejskich i peryferyjnych

→ Zrównoważony transport pasażerski

→ Testowanie i ulepszanie usług mobilności regionalnej w interesie publicznym dla obywateli

4.1 Wzmocnienie systemu zarządzania na rzecz zintegrowanego rozwoju terytorialnego

→ Zmiany demograficzne

→ Świadczenie usług publicznych użyteczności publicznej (np. w zakresie zdrowia, edukacji, usług socjalnych itp.) poprzez zintegrowane podejście terytorialne

Więcej informacji, dokumentów i narzędzi dla wnioskodawców

 

-  Informacje i wideoporadniki po angielsku i zapowiedź naboru

- Informacje po polsku o programie Interreg Europa Środkowa

W Polsce informacji udziela Krajowy Punkt Kontaktowy, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 273 81 75.

Zachęcamy także do konsultacji pomysłów projektowych z regionalnym punktem kontaktowym działającym przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, tel. 89 521 93 24, mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK