Drzwi do globalnej wiedzy, kultury i rozrywki
W Olsztynie odbyła się konferencja „Podłączeni: Przyszłość Warmii i Mazur w czasach szybkiego Internetu”, na której poruszano tematy związane z internetem szerokopasmowym.
W spotkaniu uczestniczyło blisko 120 uczestników, choć było transmitowane również w formule online. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele samorządów lokalnych.
Konferencję otworzył Marcin Kuchciński, marszałek województwa.
- W obecnych czasach posiadanie dostępu do szybkiego internetu nie jest już niczym niezwykłym, myślę, że jest to już konieczność - mówił marszałek. - Posiadanie dostępu do internetu otwiera przed mieszkańcami drzwi do globalnej wiedzy, kultury i rozrywki, a także umożliwia aktywny udział w życiu społecznym i gospodarczym. Liczę, że najbliższy czas niesie ze sobą szansę na znaczący postęp w rozbudowie sieci dostępowych i zapewnieniu dostępu do bardzo szybkiego internetu w wielu obszarach Warmii i Mazur ze względu na bezprecedensową skalę środków dedykowanych na ten cel w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy.
Z kolei wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska podsumowała dotychczasowe działania województwa w obszarze cyfryzacji.
Wydarzenie było podzielone na cztery panele dyskusyjne, skupiające się na różnych aspektach rozwoju internetu szerokopasmowego, likwidacji białych plam i cyfryzacji w regionie.
- panel 1 rozpoczął Paweł Kaszubski (dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Nowych Technologii), przedstawiając strategię i działania na rzecz cyfrowej przyszłości Warmii i Mazur oraz roli operatora Regionalnej Sieci Szerokopasmowej. W dyskusji podkreślono znaczenie inwestycji w infrastrukturę cyfrową dla wzrostu gospodarczego i jakości życia mieszkańców.
- panel 2 prowadzony był przez Janusza Osińskiego z Wydziału Inwestycji Telekomunikacyjnych Ministerstwa Cyfryzacji. Prelegent skupił się na projekcie SIDUSIS oraz roli koordynatorów szerokopasmowych, które mają na celu zmniejszenie cyfrowego wykluczenia w Polsce.
- panel 3 przedstawił perspektywy dwóch głównych operatorów telekomunikacyjnych. Grzegorz Kalinowski i Sławomir Organiak z Orange mówili o inwestycjach w przyszłość cyfrowego samorządu, natomiast Grażyna Fedorowicz z Nexery omówiła strategię cyfrowego wzrostu poprzez rozwój sieci na Warmii i Mazurach. Eliminacja białych plam wspiera zrównoważony rozwój regionu, podnosi standard życia, pobudza lokalny biznes.
- w panelu 4 prowadzonym przez dr. Marcina Adamczyka z Koła Naukowego InnovAdmin przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, rozważano przyszłość e-administracji i jej wpływ na usprawnienie zarządzania publicznego.
Konferencja zakończyła się dyskusją, która podkreśliła znaczenie współpracy między różnymi sektorami i poziomami zarządzania w celu przyspieszenia transformacji cyfrowej regionu.
Była to okazja do wymiany doświadczeń, przedstawienia planów rozwoju oraz dyskusji o przyszłości, w której cyfryzacja odgrywa kluczową rolę w podnoszeniu jakości życia mieszkańców Warmii i Mazur.
Organizatorem wydarzenia było Warmińsko-Mazurskie Centrum Nowych Technologii.