Kontakt

Rozwój regionu

Kobiety z regionu potrzebują nowoczesnego centrum zdrowia

Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa

W październiku głośniej niż w innych miesiącach apeluję do kobiet – badajmy się! Nie traćmy więcej osób, bez których nie chcemy żyć - mówi Sylwia Jaskulska, członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Sytuacja 1. Niedziela, dożynki gminne na Warmii i Mazurach. Pogoda straszna, pada, wieje, zimno. W cytokaretce położne pobierają materiał do badań. Przed karetką stoi kolejka kobiet. Niektóre specjalnie przejechały kilkanaście kilometrów rowerem, by skorzystać z akcji bezpłatnych badań.

Sytuacja 2. Remiza strażacka w mieście powiatowym. Druhny, żony i partnerki strażaków i okoliczne mieszkanki zbierają się przed budynkiem, w którym wykorzystując worek sako położne wykonują cytologię.

Sytuacja 3. Olsztyn. Konferencja dla kobiet z obszarów wiejskich – kół gospodyń wiejskich, sołtysek, LGD-ów. Przed budynkiem stoi cytokaretka, w której można zrobić badania. Ustawia się kolejka chętnych.

Wszystkie te sytuacje miały miejsce dwa lata temu, po tym, jak na biurko Sylwii Jaskulskiej, członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego trafił raport z przebiegu programu badań profilaktycznych. Szczególnie niepokojące były białe plamy, w miejscach, w których nie ma szpitali powiatowych.

- Tak zaczęła się moja bliższa znajomość z położnymi, która trwa do dziś. Wtedy ułożyłyśmy trasę i ruszyłyśmy w teren do kobiet, bo ja mam taką naturę, że szukam rozwiązań. Były badania, ale i rozmowy o tym, dlaczego kobiety się nie badają. Jednym z powodów był czas i problem z dojazdem do lekarza, konieczność zostawienia dzieci, gospodarstwa na cały dzień, ale pojawiała się też obawa, co jeśli wykryją tego raka, gdzie ja będę się leczyćopowiada Sylwia Jaskulska, członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Dlatego Sylwia Jaskulska ma nowy cel. Nie tylko chce, by badania cytologiczne były bardziej dostępne w terenie, ale także by w Olsztynie powstało nowoczesne Regionalne Centrum Zdrowia Kobiet, tak by pod jednym adresem potrzebujące znalazły wszystkich specjalistów, bez konieczności krążenia od szpitala do szpitala.

- To moje zobowiązanie i zrobię, co w mojej mocy, by je zrealizować. Na to jednak pewnie potrzeba trochę czasu. Mniej czasu potrzeba na zrobienie badań piersi czy cytologię. To trwa chwilę i jest bezbolesne. Dlatego w październiku głośniej niż zawsze przypominam, proszę, apeluję – badajmy się, by żyć. A statystyki przerażają - każdego dnia pięć Polek umiera na raka szyjki macicy. W ciągu miesiąca to już 150 kobiet, a w ciągu roku 1800! Już same te liczby robią przerażające wrażenie. Ale nie wolno nam myśleć, że to liczby – to matki, partnerki, córki, przyjaciółki. Moje, twoje… Nie traćmy więcej osób, bez których nie chcemy żyć - apeluje Sylwia Jaskulska.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK