Kontakt

Rozwój regionu

Wymiana handlowa oraz promocja produktów polskich

Podpisanie umów na lotnisku w Szymanach

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury: krok milowy w rozwoju sektora cargo. Inauguracja współpracy z Lulu Group International.

W terminalu pasażerskim Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach, podpisane zostało memorandum o partnerstwie i współpracy pomiędzy Warmia i Mazury Sp. z o.o. – operatorem warmińsko-mazurskiego lotniska a Lulu Group International – międzynarodowym konglomeratem z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) prowadzącym sieć hipermarketów i firm zajmujących się sprzedażą detaliczną.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Nadzorczej oraz właściciel Lulu Group International – Yusuff Ali M.A., ambasador ZEA w Polsce – Mohamed al Harbi oraz ambasador RP w ZEA – Jakub Sławek.

- Specjalizacja naszego regionu w produkcji żywności wysokiej jakości opiera się na silnym tradycyjnym rolnictwie, wspieranym naukowo-badawczym zapleczem - podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - To zbieżne z trendami rynkowymi, gdzie obserwujemy coraz większy popyt na tego rodzaju żywność, w tym produkty ekologiczne. Warmia i Mazury mają dobre warunki do wykorzystania tego trendu. Współpraca Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury z firmą Lulu Group, otwiera naszym producentom drzwi na międzynarodowe rynki, przyspieszając rozwój sektora rolno-spożywczego. To szansa, która przyniesie korzyści lotnisku, przedsiębiorcom oraz całej społeczności regionalnej.

Współpraca między Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) trwa już ponad rok i realizowana jest dzięki wsparciu Polskiej Ambasady w Abu Zabi oraz Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji.

Wymiana handlowa oraz promocja produktów polskich producentów na międzynarodowym rynku odbywa się w ramach projektu Special Trade Zone, będącego częścią Olsztyn-Mazury Food Cluster – autorskiej inicjatywy zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o.

Oba projekty mają na celu stworzenie wyjątkowych warunków dla dystrybutorów i eksporterów w branży spożywczej. Przedsiębiorcy, których produkty zostaną wysłane z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w ramach tej współpracy, to znane polskie firmy takie jak Indykpol, Piątnica czy Mlekpol.

Wysyłane produkty obejmują owoce, wyroby mięsne, nabiał oraz różnorodne dodatki spożywcze. Łączny wolumen towarów odprawionych i wysłanych z lotniska w Szymanach w ostatnim roku przekracza 200 ton. Dzięki współpracy z Lulu Group, warmińsko-mazurskie lotnisko będzie pełnić rolę huba konsolidacyjno-logistycznego w tej części Europy. Podobne centra istnieją już w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

- Współpraca z Lulu Group International potwierdza rosnące znaczenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury jako kluczowego punktu w międzynarodowej dystrybucji towarów rolno-spożywczych. Wybór naszego lotniska nie jest przypadkowy - województwo warmińsko-mazurskie to region rolniczy i w dużym stopniu jest to rolnictwo ekologiczne i bio, Inicjatywy takie jak Special Trade Zone oraz Olsztyn-Mazury Food Cluster powstały z myślą o wykorzystaniu tego potencjału i wspieraniu lokalnych przedsiębiorców w dystrybucji ich produktów drogą lotnicząmówi Wiktor Wójcik, prezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK