Zachęcamy biznes z Korei Południowej do inwestycji
Warmia i Mazury to doskonałe miejsce do rozwijania biznesu. Przedstawiciele firm i instytucji z Korei Południowej, którzy przybyli do Olsztyna na konferencję „Korea – Warmia i Mazury. Wspólna droga do biznesu” zamierzają intensywnie rozwijać współpracę z przedsiębiorcami i uczelniami z Krainy Tysiąca Jezior.
Potencjalne wspólne projekty i obszary, gdzie polsko-koreańska współpraca ma szansę na szybki rozwój omawiano podczas konferencji „Korea – Warmia i Mazury. Wspólna droga do biznesu”. W Olsztynie spotkali się z przedstawicielami z Korei przedsiębiorcy z regionu, przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz instytucji otoczenia biznesu.
- Jest to znakomita okazja do wzmacniania sieci powiązań gospodarczych z rynkiem koreańskim, którego reprezentanci, zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego, zawitali do stolicy naszego województwa – twierdzi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Marszałek jest przekonany, że wspólne projekty gospodarcze przyniosą sukces obu zainteresowanym stronom. - Ważne jest, aby wymieniać doświadczenia biznesowe, ale równie ważne jest, żeby doszło do konkretnych, praktycznych rozwiązań. Istotne jest, aby kontakty z firmami z Korei przyniosły wymierne efekty dla regionu” – dodaje marszałek Brzezin.
Warmia i Mazury dobrze wykorzystały ok. 35 mld złotych z funduszów europejskich, które przyznano regionowi w ostatnich latach. Część z tych środków zainwestowano w infrastrukturę, dzięki której województwo jest coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów.
- Mamy wynegocjowane kolejne 1,8 mld euro. To środki z Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur. Znaczne kwoty zainwestujemy w gospodarkę i jestem przekonany, że to ważny argument, który przekona naszych partnerów z Korei, że warto robić biznes w naszym regionie – tłumaczy marszałek Gustaw Marek Brzezin.
Krainę Tysiąca Jezior wyróżniają tzw. inteligentne specjalizacje, czyli sektory w których region dominuje w Polsce i wybija się w Europie. To Drewno i Meblarstwo, Ekonomia Wody, Zdrowe Życie czyli gospodarka oparta na branży medycznej oraz Żywność Wysokiej Jakości.
- Chcemy pokazać nasz region, jako czysty, ekologiczny, przyjazny dla ludzi i biznesu. Wyróżniamy się na tle innych województw Polski, a to może przekonać naszych partnerów z Korei do zainwestowania właśnie na Warmii i Mazurach – przekonuje Robert Szewczyk, szef Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów przy Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.
Na potencjał warmińsko-mazurskiego, jako centrum zdrowej, doskonałej jakości żywności zwrócił również uwagę Sin Ho Kang, dyrektor rozwoju Koreańskiej Agencji Promocji Technologii Rolniczych (KOAT), startupu z branży rolniczo-żywnościowej.
- Cieszę się, że możemy nawiązać współpracę z Polską w dziedzinie rolnictwa i produkcji zdrowej żywności. Uważam, że ta konferencja to początek naszej wspólnej przyszłości i dobrego współdziałania – deklaruje dyr. Sin Ho Kang.
Polska jest już na siódmym miejscu rankingu państw, z którymi współpracuje Korea Południowa. Obserwowany jest coraz większy import i eksport z obu krajów. Nasz kraj jest wymieniany wśród tych z największym potencjałem, a obie strony deklarują przeznaczanie sporych środków na inwestycje w rozwój wspólnych projektów, zwłaszcza biznesowych.
- Tylko w ubiegłym roku nasza firma zainwestowała ponad 4,5 mld wonów w nowe przedsięwzięcia biznesowe. W kolejnych latach przeznaczymy na projekty zagraniczne trzy razy więcej środków. Jestem przekonany, że wśród nowych projektów będzie Polska i Warmia i Mazury – objaśnia dyrektor Sin Ho Kang.
- Podkreślę: Mamy wielki potencjał. Dlatego zachęcam obie strony: naszych partnerów z Korei oraz przedsiębiorców z regionu, aby nawiązywali i zacieśniali kontakty. Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości zaowocują one wymiernymi skutkami dla Warmii i Mazur – twierdzi marszałek Gustaw Marek Brzezin.
W olsztyńskiej konferencji obok przedstawicieli Koreańskiej Agencji Promocji Technologii Rolniczych (KOAT) wzięła udział także delegacja Koreańskiego Instytutu ds. Badań Ekonomii Przemysłu i Handlu (KIET).
Oprócz prelekcji i dyskusji nie zabrakło wymiany doświadczeń w trakcie networkingu między zagranicznymi startupami oraz instytucjami samorządowymi, naukowymi i świata biznesu.