Kontakt

Rozwój regionu

Rozmowy o jakości życia na Warmii i Mazurach

Jakość życia na Warmii i Mazurach - stan aktualny

W Olsztynie odbyła się konferencja zorganizowana w ramach działalności Warmińsko-Mazurskiego Forum Terytorialnego pn. „Jakość życia na Warmii i Mazurach - stan aktualny”.

Konferencji przewodniczył dr inż. Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Emil Walendzik (zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w w Olsztynie) przedstawił plan prac Forum na najbliższe miesiące, jakim jest cykl spotkań i debat pt. „WARMIA I MAZURY PRZYSZŁOŚCI - WIZJA 2050. Na jakich przewagach budować siłę regionu?”

Swoją obecnością posiedzenie Forum zaszczycił dyrektor ESPON - Wiktor Szydarowski, który zaprezentował szeroki zakres działalności oraz misję ESPON (Europejskiej Sieci Obserwacyjnej Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej). Przybliżył również metodyczne podejście w badaniu terytorialnej jakości życia oraz zaprezentował rozkład przestrzenny wskaźników terytorialnej jakości życia w Europie.

Wykład „Jakość życia w sferze osobistej - czy Warmia i Mazury są przyjazne społeczeństwu?” wygłosiła dr hab. Agnieszka Rochmińska, prof. Uniwersytetu Łódzkiego. W swoim wystąpieniu przybliżyła problematykę tzw. pustyń żywnościowych - przyczyny ich powstawania oraz skutki, jakie niosą one dla społeczeństwa i wpływają na jakość życia.

Z kolei dr hab. Wiesława Lizińska, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, omówiła kwestie związane z jakością życia w sferze społeczno-ekonomicznej oraz przedstawiła argumenty przemawiające za stwierdzeniem, że Warmia i Mazury są silne gospodarczo. Zaprezentowała szereg danych statystycznych ze źródeł krajowych oraz zagranicznych ukazujących sytuację społeczno-gospodarczą województwa warmińsko-mazurskiego.

Na konferencji została także poruszona tematyka dotycząca jakości życia w sferze ekologicznej, którą szczegółowo przedstawiła prof. dr hab. Katarzyna Glińska-Lewczuk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zaprezentowała m.in. wpływ zmian klimatu na zasoby i gospodarkę wodną Warmii i Mazur, zagrożenie suszą w rolnictwie oraz oddziaływanie zmian klimatu na stan zdrowia społeczeństwa naszego regionu.

Prof. zw. Jacek Szlachta zaprezentował wnioski z prac nad Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 w kontekście rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego. Od lat wspomaga bowiem samorząd województwa warmińsko-mazurskiego w kreowaniu jego rozwoju regionalnego.

Wpisując się w ideę koncepcji rozwoju kraju, kontynuowane będą konferencje i debaty nad rozwojem województwa wykraczającym poza cele sformułowane dla roku 2030 w Strategii „Warmia i Mazury 2030. Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego”. Wyniki zaplanowanego cyklu debat będą wykorzystane w planowaniu strategicznym na dalsze lata.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK