Zagłosuj na warmińsko-mazurskie gospodarcze projekty
Na siedem projektów z Warmii, Mazur i Powiśla można zagłosować w ogólnopolskim konkursie „Inwestycja z perspektywą”, w którym wybierane są inwestycje samorządowe dofinansowane z Funduszy Europejskich.
Celem inicjatywy jest upowszechnianie informacji o realizowanych przez samorządy inwestycjach współfinansowanych z Unii Europejskiej.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 187 projektów zrealizowanych z dofinansowaniem unijnym przez jednostki samorządu terytorialnego ze wszystkich województw. Wygrają te projekty, które uzyskają największą liczbę głosów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców zgłaszającego samorządu
Głosowanie potrwa do 10 lutego 2023 roku, natomiast laureatów poznamy 27 lutego 2023 roku.
Organizatorem wydarzenia jest Serwis Samorządowy PAP, który realizuje konkurs w ramach projektu „Polityka Spójności w regionach” współfinansowanego przez Komisję Europejską.
Na poszczególne projekty można zagłosować poprzez stronę internetową: https://samorzad.pap.pl/konkurs-inwestycja-z-perspektywa
PROJEKTY Z WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO:
Ełk: Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w mieście Ełku
W ramach projektu zakupiono łącznie osiem nowoczesnych autobusów hybrydowych, co ma korzystny wpływ nie tylko na poprawę komfortu podróżowania pasażerów, ale również na utrzymanie ciągłości kursów. Zainstalowano również inteligentny system sygnalizacji wzbudzanej.
Inwestycja została zrealizowana w dwóch etapach. Pierwszy etap rozpoczął się 27 listopada 2017 r. (podpisanie umowy o dofinansowanie inwestycji ze środków UE) i zakończył się 04 czerwca 2021 r. natomiast drugi etap rozpoczął się 29 sierpnia 2019 r. (podpisanie umowy o dofinansowanie inwestycji ze środków UE) i zakończył się 29 grudnia 2021 r.
Gołdap: Urządzenie Nabrzeża Jeziora Gołdap
W ramach projektu „Urządzenie Nabrzeża Jeziora Gołdap” tuż obok gołdapskiej plaży miejskiej, powstał plac zabaw. Przebudowane zostały sanitariaty, kuchnia polowa i budynek wypożyczalni sprzętu pływającego. Boisko do siatkówki plażowej zyskało nową trybunę, a nabrzeże pomost.
Inwestycja o wartości ponad 4,2 miliona zł współfinansowana była z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach 6 osi priorytetowej Kultura i Dziedzictwo.
Lidzbark Warmiński (miasto): Budowa infrastruktury uzdrowiskowej
Zakres projektu pn. „Budowa infrastruktury uzdrowiskowej w Lidzbarku Warmińskim” przewidywał stworzenie publicznej infrastruktury uzdrowiskowej, która w szerszym zakresie wykorzysta walory środowiska naturalnego oraz zwiększy atrakcyjność turystyczną zasobów dziedzictwa naturalnego regionu oraz gminy Lidzbark Warmiński.
Teren inwestycji zlokalizowany jest między ulicami Żytnią i Leśną oraz na terenie Gminy Wiejskiej Lidzbark Warmiński (dwie działki w obrębie Łabno). W ramach zrealizowanej inwestycji wybudowano urządzenie uzdrowiskowe – tężnię zewnętrzną z budynkiem technicznym, drogę dojazdową, toalety wolnostojące, wiatę śmietnikową, ciągi pieszo jezdne z promenada – ścieżkami pieszymi oraz miejscami postojowymi oraz plac zabaw wraz z wiatami rekreacyjnymi.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Lidzbark: Budowa amfiteatru
Budowa amfiteatru to niewątpliwie jedna z największych i najbardziej perspektywicznych inwestycji ostatnich lat w gminie Lidzbark. Dzięki dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim i dofinansowaniu ze środków Cittaslow z RPO Warmia Mazury, udało się pozyskać 2 024 750 zł na ten cel.
Nowy obiekt na kulturalnej mapie Lidzbarka to nie tylko scena, ale także zadaszona widownia z miejscami siedzącymi, która umożliwia udział w wydarzeniach nawet podczas deszczowej pogody. Inwestycja ta nie ogranicza się jedynie do powstania samego budynku, ale również infrastruktury wokół amfiteatru. Dodatkowym walorem obiektu jest jego lokalizacja. Małe Jeziorko to kulturalne i sportowe serce Lidzbarka. To miejsce tętniące życiem przez cały rok.
Lubawa: Utworzenie Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej na Zamku Biskupów Chełmińskich w Lubawie
Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej zlokalizowane jest w Lubawie przy ul. Biskupów Chełmińskich. W ramach projektu przeprowadzono rewitalizację na terenie ruin zamku. Przywrócone zostały funkcje użytkowe piwnic byłego zamku w części południowej, wschodniej oraz częściowo północnej, które wraz z parterem odtwarzanej budowli zostały przystosowane do prowadzenia działalności społecznej i kulturalnej.
Olsztyn: Przebudowa i rozbudowa hali widowiskowo-sportowej Urania
Po zakończeniu rozbudowy hala Urania będzie mogła pomieścić dwa razy więcej widzów. Nowy obiekt zostanie oddany do użytku w 2023 roku, zatem w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Hala Urania to prawdziwa perełka modernistycznej architektury w Polsce. Do dziś jest jedną z wizytówek Olsztyna. Po zakończeniu projektu dotychczasowa pojemność pozwalająca na maksymalnie 2 000 - 2 500 miejsc zostanie podwojona do poziomu 4 045 miejsc w głównym obszarze, z dodatkowym 1000-em miejsc w hali treningowej i możliwością 1 000-ca miejsc stojących. Oznacza to zwiększenie liczby miejsc o około 100%. Boisko główne wykorzystywane będzie m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu. W Hali będą też sale: podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne.
Całkowita wartość projektu: 190 367 692,06 zł
Dofinansowanie 131 350 156,15 zł
w tym:
UE 116 062 861,01 zł
budżet państwa 15 287 295,14 zł
Srokowo: Kompleks rekreacyjno-sportowy w Leśniewie
Kompleks rekreacyjno-sportowy w Leśniewie nad jeziorem Rydzówka, jest idealnym miejscem dla tych, którzy pragną wypocząć oraz spędzić miło i aktywnie czas z rodziną, znajomymi czy przyjaciółmi.
Obiekt funkcjonuje w sezonie letnim. Na jego terenie znajduje się węzeł sanitarny, drewniane wiaty z ławkami i stołami, pomosty, parking, pole namiotowe i kempingowe, miejsce na ognisko oraz komfortowe w pełni wyposażone 3 domki letniskowe do wynajęcia. Miłośnicy aktywności fizycznej do dyspozycji mają zewnętrzną siłownię oraz boisko do siatkówki plażowej, a najmłodszym czas umili pobyt na placu zabaw.