Kontakt

Rozwój regionu

Nasze samorządy z bezpłatną i zeroemisyjną komunikacją

Dwa elektryczne autobusy - Fot. UM Lidzbark Warmiński

Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego kolejne samorządy rozwijają komunikację publiczną, która staje się nie tylko zeroemisyjna, ale również bezpłatna dla mieszkańców i turystów.

Lidzbark Warmiński po raz pierwszy w historii

Nieco ponad rok temu Lidzbark Warmiński po raz pierwszy w swojej historii uruchomił komunikację miejską. Od początku jest ona bezpłatna dla pasażerów oraz obsługiwana przez dwa elektryczne autobusy marki Yutong, które dostarczyła firma Busnex Poland. Samorząd idzie jednak o krok dalej, rozwijając zeroemisyjny tabor o kolejne „elektryki” tej marki, z których każdy osiąga na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Rozwój mobilności i transportu publicznego, w tym zakup „elektryków”, został dofinansowany kwotą niemal 6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W dobie zmian klimatu istotnym zadaniem jest dążenie do zrównoważonego rozwoju, w którym wzrost ekonomiczny nie będzie negatywnie oddziaływał na środowisko naturalne. Chcemy się rozwijać gospodarczo, ale w naszym regionie troska o środowisko naturalne zawsze była priorytetem. Staramy się zachować równowagę pomiędzy postępem przemysłowym a zachowaniem walorów przyrodniczych. Cieszę się, że z takich rozwiązań korzystają także samorządy lokalne, w tym Lidzbark Warmiński, które także umiejętnie i skutecznie korzystają z funduszy unijnych – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin.

Dawna stolica Warmii, zwana także polską Wenecją, co roku przyciąga tłumy turystów. Lidzbark Warmiński ubiega się również o status uzdrowiska. W te działania doskonale wpisuje się bezpłatna dla mieszkańców i turystów komunikacja miejska, obsługiwana przez zeroemisyjne autobusy. Inwestując w pierwsze „elektryki”, samorząd zawarł umowę z firmą Veolia na dostawę energii do ich ładowania pochodzącej z OZE.

W Lidzbarku Warmińskim stawiamy na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Dwa pierwsze autobusy zdały egzamin, a mieszkańcy ciepło je przyjęli. Nie emitują spalin, ładowane są dzięki energii słonecznej, więc nie zanieczyszczają środowiska. To ważne w naszym mieście, w którym w przyszłości w uzdrowisku leczone będą między innymi choroby płuc. Podpisaliśmy umowę na dostarczenie kolejnych dwóch autobusów i wtedy komunikacja w naszym mieście będzie oparta już w 100% na „elektrykach” – mówił burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski.

Kętrzyn z bezpłatną i elektryczną komunikacją

Od początku 2023 r. Kętrzyn zapewnia mieszkańcom bezpłatną i zeroemisyjną komunikację miejską. Samorząd wykonał milowy krok w tym kierunku, inwestując w cztery elektryczne autobusy Yutong, które dostarczyła firma Busnex Poland. Start bezpłatnej komunikacji w Kętrzynie poprzedziła dyskusja z mieszkańcami na temat rozkładu jazdy, tras i lokalizacji przystanków.

Cieszę się, że na Warmii, Mazurach i Powiślu nasi samorządowcy w swoich miastach coraz częściej inwestują w elektryczne autobusy – przyznał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – A siatka połączeń związanych z elektromobilnością powiększa się w naszym regionie z miesiąca na miesiąc. To pozwala na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i niweluje ich niekorzystne dla świata konsekwencje. Wszak naszym obowiązkiem jest dążenie do zrównoważonego rozwoju, ochrona jakości oraz integralności środowiska naturalnego. Rozwój elektromobilności to również silny trend ze względu na walory ekonomiczne.

Zakup zeroemisyjnego taboru oraz infrastruktury do jego ładowania został natomiast zrealizowany dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 6,4 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Dzięki realizacji tego projektu modernizujemy nie tylko tabor kętrzyńskich autobusów, ale także siatkę połączeń, dzięki czemu komunikacja miejska będzie bardziej dostępna. Mamy nadzieję, że to zachęci mieszkańców do pozostawienia aut i podróży bezpłatnym, zeroemisyjnym transportem zbiorowym, co na pewno będzie miało zbawienny wpływ na jakość powietrza w mieściezaznaczył burmistrz Kętrzyna, Ryszard Niedziółka.

Końcówka 2022 r. jest obfita w dostawy elektrycznych autobusów Yutong, które docierają do kolejnych miast oraz gmin. Warmia i Mazury są szczególnie obecne na naszej mapie elektromobilności, dlatego z przyjemnością wspieramy lokalne samorządy w uruchomieniu i rozwijaniu bezpłatnej komunikacji publicznejmówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK