Miliony na zrównoważony miejski transport
16 stycznia 2023 roku rozpocznie się nabór wniosków na zrównoważony transport miejski. Kwota unijnego dofinansowania wynosi ponad 18 mln zł.
Wnioski mogą składać przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych, w tym w porozumieniu z innymi podmiotami (np. zarządcami infrastruktury kolejowej, PKS) oraz związków i stowarzyszeń jst.
Na dofinansowanie mogą liczyć projekty:
• budowa/przebudowa infrastruktury transportu publicznego (np. Park&Ride, budowa buspasów oraz zintegrowanych przystanków przesiadkowych pomiędzy różnymi rodzajami transportu, sygnalizacja wzbudzana, drogi rowerowe,),
• zakup i modernizacja niskoemisyjnego taboru wraz z niezbędną do jego obsługi infrastrukturą towarzyszącą,
• wdrażanie systemów informacji i zarządzania ruchem jako element uzupełniający projektu,
• działania informacyjne promujące transport zbiorowy jako element uzupełniający projektów.
Preferencje:
• w miastach posiadających transport szynowy (tramwaje) preferowany będzie rozwój tej gałęzi transportu zbiorowego,
• w przypadku, gdy z planów lub dokumentów strategicznych albo z analizy kosztów i korzyści odnoszących się do zrównoważonej mobilności miejskiej wynika potrzeba zakupu autobusów, finansowane będą projekty z zakresu transportu publicznego niskoemisyjnego i bezemisyjnego zasilanego paliwem alternatywnym w rozumieniu przedstawionym w krajowych ramach polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (dot. dyrektywy 2014/94/UE) w tym niezbędnej dla tego transportu infrastruktury,
• preferowane będą projekty z zakresu integracji różnych form transportu zbiorowego funkcjonujących na terenach miejskich i podmiejskich.
Wnioski należy składać do 27 stycznia 2023 roku. Termin rozstrzygnięcia zaplanowano na maj 2023 roku.
Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 13 Odporna i zdrowa gospodarka przyszłości, Działanie 13.3 Zrównoważony transport miejski.