Kontakt

Rozwój regionu

Rola rewitalizacji na Warmii, Mazurach i Powiślu

Forum Rewitalizacji w Olsztynie - uczestnicy spotkania

114 uczestników, 17 prelegentów, ponad 18 godzin prelekcji, warsztatów i dyskusji – tak w liczbach prezentuje się „Regionalne Forum Rewitalizacji i Rozwoju Miast”, które odbyło się w Olsztynie.  

Spotkanie było poświęcone zagadnieniom istotnym dla funkcjonowania obszarów miejskich i miejsko-wiejskich Warmii, Mazur i Powiśla oraz przedstawieniu roli rewitalizacji jako jednego z narzędzi ich rozwoju.

Stanowiło również podsumowanie działań projektu „Wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych” realizowanego przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Forum skierowane było przede wszystkim do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego Warmii, Mazur i Powiśla. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele zespołów ds. rewitalizacji z innych województw.

Wydarzenie było również okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z zakresu szeroko pojętego zarządzania miastem oraz działań mających na celu włączanie interesariuszy w proces rewitalizacji. Szczególną uwagę zwrócono na istotę Rewitalizacji 2.0, tj. element ożywienia społecznego podczas i w wyniku działań rewitalizacyjnych.

Podczas warsztatów skupiono się na wielu obszarach z zakresu rewitalizacji i rozwoju miast np.: efektywne monitorowanie rozwoju lokalnego, wykorzystanie potencjału ekonomii społecznej w rewitalizacji, integrowanie przedsięwzięć w rewitalizacji, partycypacji podmiotów prywatnych i publicznych w procesie rewitalizacji.

Nie zabrakło również przykładów projektów realizowanych na obszarach rewitalizacji - za przykłady dobrych praktyk w zakresie rewitalizacji (a szczególnie działań partycypacyjnych) posłużyły przedsięwzięcia realizowane przez Fundację Nauka dla Środowiska, Bank Żywności w Olsztynie oraz Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Łącznie przeprowadzono dziewięć warsztatów, podzielonych na trzy tematycznie bloki. Uczestnicy mieli możliwość wyboru poszczególnych warsztatów z szerokiego wachlarza tematycznego. Dzień zakończył się koncertem zespołu Czerwony Tulipan.

Kolejny dzień Forum rozpoczął się od spaceru studyjnego po zrewitalizowanych obszarach Olsztyna, podczas którego uczestnicy mieli okazję zapoznania się z bogatą historią miasta. Omówiono efekty projektu. Przedstawiono także inicjatywy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na rzecz rewitalizacji w Polsce oraz omówiono założenia Krajowej Polityki Miejskiej 2030. Z kolei dr Jarosław Górski, doradca Związku Miast Polskich przedstawił scenariusze rozwoju małych i średnich miast. Zwieńczeniem dwudniowego wydarzenia była dyskusja panelowa z udziałem specjalistów z dziedziny rewitalizacji i rozwoju miast.

Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu licznych instytucji, w tym: Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, Związku Miast Polskich oraz organizacji pozarządowych: Banku Żywności w Olsztynie, Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Fundacji Nauka dla Środowiska.

ZOBACZ PREZENTACJE:

Dom pod Cisem ESWIP.pdf

Ekonomia Społeczna w rewitalizacji.pdf

Inicjatyty MFiPR na rzecz rewitalizacji.pdf

Integrowanie przedsięwzięć w rewitalizacji.pdf

Krajowa Polityka Miejska.pdf

Monitor Rozwoju Lokalnego.pdf

Narzędzie samooceny JST.pdf

Partycypacja podmiotów prywatnych i publicznych.pdf

Projekt rewitalizacyjny - od pomysłu do_wdrożenia.pdf

Scenariusze rozwoju miast.pdf

Specyfika małych i średnich miast w rewitalizacji.pdf

Zasoby mieszkaniowe gminy.pdf


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK