Kontakt

Rozwój regionu

O umiejętnościach potrzebnych w przyszłości

Uczestnicy i prelegenci konferencji „Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur

W Olsztynie odbyła się konferencja „Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur. Aktualne kompetencje - satysfakcjonująca praca, pozytywne relacje”.

Podczas konferencji omówiono tematy związane z kształceniem osób dorosłych.

„Kształcenie, szkolenie i uczenie się przez całe życie” jest jedną z 20 zasad, na których opiera się Europejski Filar Praw Socjalnych. Zintegrowana Strategia Umiejętności wskazuje rozwijanie i upowszechnianie kultury uczenia się nastawionej na aktywny i ciągły rozwój umiejętności. Ludzie uczą się i rozwijają swoje umiejętności nie tylko w szkole, ale także poprzez działania podejmowane zarówno w pracy zawodowej, jak i w sferze pozazawodowej.

Przedstawiono rekomendacje dla Polski wynikające z Raportu OECD Skills Strategy Poland, (dotyczące kształcenia osób dorosłych), m. in. konieczność wspierania bardziej elastycznego systemu edukacji i atrakcyjnych możliwości uczenia się dla dorosłych, który może zapewnić Polsce oraz regionowi Warmii i Mazur rozwój umiejętności potrzebnych w przyszłości.

Podkreślono, że 60% dorosłych Polaków deklaruje, że nie uczestniczy i nie chce uczestniczyć w kształceniu lub szkoleniu dorosłych. Ważnym punktem wystąpienia  było  poruszenie aspektu: Jak kompetencje człowieka bezpośrednio przedkładają się na gospodarkę naszego kraju i regionu oraz podkreślenie, że największym wyzwaniem dla zorganizowanego uczenia się dorosłych w Polsce nie jest kwestia dostępu do kursów, ale odejście od szkolnej wizji uczenia się przez całe życie (potrzebna jest promocja edukacji innej niż formalna).

W wystąpieniu Anny Jery i Macieja Bennewicza wprowadzono słuchaczy w ideę i sens wspólnego doświadczania oraz eksperymentowania w przyjaznym otoczeniu przyrody.

Przedstawiono w jaki sposób wykorzystać naturę jako środek i pretekst do uczenia się oraz jak wpływa to na przemianę człowieka i kształtowanie jego kompetencji miękkich: umiejętność krytycznego i kompleksowego rozwiązywania problemów, umiejętność pracy zespołowej, zdolność adaptacji do nowych warunków, umiejętności przywódcze, w jaki sposób buduje się zaufanie w grupie, poprawia komunikację i poszukuje niestandardowych rozwiązań.  

Zaprezentowano również nowe sposoby wspierania kształcenia w nadchodzącej perspektywie unijnej na lata 2021-2027.

Konferencja była współfinasowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Materiały pokonferencyjne znajdują się na stronie internetowej: https://rpo.warmia.mazury.pl/artykul/8174/materialy-pokonferencyjne


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK