Wizyta studyjna radnych sejmiku w Brukseli
Radni województwa spotkali się m.in. z posłami Parlamentu Europejskiego oraz ambasadorem RP w Królestwie Belgii.
Nie zabrakło także rozmów na temat Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur i bezpieczeństwa w naszym regionie.
Pobyt delegacji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczął się od spotkania z posłami do Parlamentu Europejskiego: Jarosławem Kalinowskim, Krzysztofem Hetmanem oraz Adamem Jarubasem.
Podczas rozmowy poruszano m.in. tematy z zakresu energetyki, związane z Europejskim Zielonym Ładem i jego możliwymi konsekwencjami dla wsi i rolnictwa w Polsce.
Kolejny dzień delegacja rozpoczęła od zapoznania się z funkcjonowaniem Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli oraz Domu Polski Wschodniej.
Informacje przedstawiła dyrektor biura - Małgorzata Wasilenko.
- Biuro Regionalne Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli jest naszym regionalnym głosem, który słychać w najważniejszych instytucjach europejskich. Dzięki niemu jesteśmy bliżej spraw które nas dotyczą, dzięki temu możemy szybciej reagować. Jestem pełen uznania dla pracowników biura, dobrze mieć takich profesjonalistów w swojej drużynie – powiedział Zbigniew Homza, wiceprzewodniczący sejmiku województwa.
Następnie odbyło się spotkanie z pracownikami Instytucji Europejskich, m.in. z Magdaleną Dobrzyńską – ekspertką w zakresie B+R (Biuro PolSCA Polskiej Akademii Nauk w Brukseli).
Jednym z głównych części programu było spotkanie z Rafałem Siemianowskim – ambasadorem RP w Królestwie Belgii w Domu Polski Wschodniej. Ambasador przedstawił funkcjonowanie swojej placówki oraz odpowiedział na zadawane pytania związane ze współpracą między ambasadą a samorządem województwa warmińsko-mazurskiego. Jednym ze wspólnych działań będzie zaangażowanie ambasady w obchody 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.
Ważnym punktem wyjazdu była ponadto wizyta w siedzibie głównej NATO, w której radni spotkali się z Damianem Przeniosło, zastępcą Stałego Przedstawiciela Polski przy NATO. Podczas debaty rozmawiano głównie na temat sytuacji w Ukrainie oraz możliwych scenariuszach zakończenia tego konfliktu. Nie zabrakło także pytań o rolę USA, Turcji i Węgier w tym konflikcie. Radni pytali również o bezpieczeństwo województwa warmińsko-mazurskiego w kontekście sąsiedztwa z obwodem kaliningradzkim.
Wizyta studyjna zakończyła się spotkaniami z pracownikami Generalnej Dyrekcji z którymi rozmawiano m.in. na tematy Programu Erasmus+ Młodzież oraz Europejskiego Korpus Solidarności, europejskiej polityki energetycznej oraz budżetu Unii Europejskiej.
- Takie spotkania są niezwykle ważne dla regionalnych liderów i ludzi, którzy maja wpływ na rozwój lokalny czy regionalny. Po tych spotkaniach mamy głowy pełne pomysłów jak jeszcze lepiej wprowadzać zmiany, które służą mieszkańcom naszego województwa. Mamy obecnie dużo problemów związanych z energetyką, bezpieczeństwem czy inflacją, ale dzięki takim wyjazdom mamy szerszą perspektywę na to, jak takie problemy rozwiązywać. Nie bez przyczyny mówi się, że podróże kształcą – mówi Stanisław Gorczyca, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa.
Skład delegacji:
1. Zbigniew Homza – przewodniczący delegacji, wiceprzewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Społecznej, Rodziny i Sportu
2. Jan Bobek – przewodniczący Komisji Rozwoju Obszarów Wiejskich, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
3. Marek Chyl – przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów
4. Stanisław Gorczyca – przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego, przewodniczący Klubu KO
5. Grzegorz Kierozalski – przewodniczący Klubu PIS
6. Julian Osiecki – przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji
7. Marek Szter – przewodniczący Komisji Kultury i Edukacji