Nowe podejście do rewitalizacji - działania edukacyjne
Trwa rekrutacja do działań szkoleniowo-doradczych projektu „Wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych”.
Ideą przedsięwzięcia jest wzmocnienie zdolności jednostek samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych oraz upowszechnianie nowego podejścia do rewitalizacji.
Projekt obejmuje działania edukacyjne, doradztwo i wsparcie gmin w zakresie prowadzenia działań rewitalizacyjnych zgodnie z ustawą o rewitalizacji.
Działania szkoleniowe projektu będą polegały na przeprowadzeniu spotkań edukacyjnych dla przedstawicieli gmin województwa warmińsko-mazurskiego w 4 modułach szkoleniowych:
1) wykorzystanie narzędzi wynikających z ustawy o rewitalizacji – gminny program rewitalizacji, Komitet Rewitalizacji, Specjalna Strefa Rewitalizacji, miejscowy plan rewitalizacji (16 godz.),
2) zarządzanie rewitalizacją i włączenie społeczności lokalnej we wdrażanie programów rewitalizacji – uspołecznianie procesu rewitalizacji poprzez m.in. tworzenie systemowych mechanizmów wzmacniania wspólnot lokalnych i partycypacji społecznej w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz dywersyfikacja źródeł finansowania działań rewitalizacyjnych (16 godz.),
3) dostępność w rewitalizacji – problematyka dostępności w programowaniu strategicznym, planowaniu przestrzennym oraz w przygotowywaniu i realizacji projektów, w tym rewitalizacyjnych, zgodnie ze standardami określonymi w Programie Dostępność Plus 2018-2025 (8 godz.),
4) monitoring i ewaluacja działań rewitalizacyjnych – efektywne systemy monitorowania rozwoju lokalnego na poziomie gminy uwzględniające zróżnicowanie wewnętrzne gminy, w tym monitorowanie i ewaluacja programów rewitalizacji (16 godz.).
Zapewniona będzie możliwość korzystania z doradztwa eksperckiego dla przedstawicieli gmin z zakresu przygotowania gminnego programu rewitalizacji oraz jego realizacji. Wsparcie doradcze prowadzone będzie w różnych formach m.in. specjalistyczne warsztaty doradcze, indywidualne konsultacje, a szczegółowa tematyka wynikać będzie ze zgłoszonych przez gminy indywidualnych potrzeb.
W szkoleniach mogą uczestniczyć przedstawiciele gmin miejskich i miejsko-wiejskich z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, których programy rewitalizacji są ujęte w Wykazie pozytywnie zweryfikowanych programów rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020 oraz gmin, które zadeklarują wolę realizacji działań rewitalizacyjnych.
O udział w działaniach szkoleniowo-doradczych ubiegać mogą się także gminy wiejskie – w szczególności te krajobrazowo i funkcjonalnie przypominające tereny miejskie (tj. cechujące się zwartą zabudową, większą gęstością zaludnienia, przewagą ludności niezwiązanej z gospodarką rolną i leśną, czy pełniące funkcje typowo miejskie), takie jak np. gminy stref podmiejskich.
Spotkania edukacyjne będą odbywały się w dni robocze (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.30). W sytuacji spotkań realizowanych w formule zdalnej czas szkolenia w jednym dniu roboczym nie będzie przekraczał 4 godzin zegarowych. W sytuacji gdy z powodu sytuacji epidemicznej nie będzie możliwe przeprowadzenie spotkań w trybie stacjonarnym, szkolenia zostaną przeprowadzone w formule zdalnej (online).
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, oś priorytetowa 3 – Potencjał beneficjentów funduszy europejskich, Działanie 3.1 Skuteczni beneficjenci.
Rekrutacja potrwa do 30 listopada 2020 roku.
DO POBRANIA:
- Opis projektu
- Zasady rekrutacji i udziału w działaniach szkoleniowo-doradczych
- Formularz zgłoszenia
- Ankieta na temat potrzeb szkoleniowo-doradczych