Kontakt

Rozwój regionu

Cztery kraje w Pradze – jeden wspólny cel

Posiedzenie w Pradze

W Pradze odbyło się I Forum Regionów Grupy Wyszehradzkiej V4. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego reprezentowali marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku.

Do stolicy Czech zjechali przedstawiciele ponad 20 regionów z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

- Zgadzam się z tezą postawioną przez organizatorów dzisiejszego wydarzenia, że Komitet Regionów stwarza przestrzeń dla współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej. Jest oczywiste, że wszystkim nam zależy na silnej Polityce Spójności czy programach wspierających współpracę transgraniczną. Na pewno to, co nas również łączy obecnie to wyzwanie związane z potrzebą powrotu do normalności po pandemii koronawirusa – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Chcę również zwrócić uwagę na jeszcze jeden wymiar potencjalnych wspólnych działań. Mówię tu o współpracy ze wschodnimi sąsiadami Unii Europejskiej. W Forum uczestniczą przedstawiciele ukraińskiej administracji i niewątpliwie kraje Grupy Wyszehradzkiej powinny nadal wspierać Ukrainę w proeuropejskim kursie. Aktualna i dynamiczna sytuacja na Białorusi również wymaga spójnej, skoordynowanej reakcji instytucji Unii Europejskiej. I tu także dostrzegam rolę, którą odegrać mogą władze lokalne i regionalne z naszych czterech krajów.

Uczestnicy wydarzenia rozmawiali o tematach związanych z cyberbezpieczeństwiem władz, szpitali oraz strategicznych instytucji. Ważnymi zagadnieniami były również rozwój regionalny, współpraca w dziedzinie turystyki, kultury, ochrona zabytków i  środowiska. Nie zabrakło także dyskusji o działaniach, których celem jest poprawa jakości życia w regionach.

Zgodnie stwierdzono, że współdziałanie w ramach Europejskiego Komitetu Regionów w obecnej sytuacji ukierunkowane powinno być  przede wszystkim na przezwyciężenie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Uczestnicy podkreślili ponadto, że konieczny jest lobbing na rzecz maksymalnego wykorzystania Wieloletnich Ram Finansowych na potrzeby poszczególnych regionów.

1 lipca rozpoczęła się polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej, która potrwa przez rok. Program działań na najbliższe 12 miesięcy będzie koncentrował się na czterech kwestiach związanych zarówno z polityką europejską, jak regionalną.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK