Kontakt

Rozwój regionu

Sejmik udzielił absolutorium zarządowi województwa

Czerwcowa sesja sejmiku

Radni województwa podczas sesji online udzielili absolutorium zarządowi za 2019 rok. Sejmik przyjął również sprawozdanie z wykonania budżetu za 2019 rok, który wcześniej Regionalna Izba Obrachunkowa zaopiniowała pozytywnie.

- W 2019 r. zarząd województwa warmińsko-mazurskiego realizował szereg działań dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Podejmowane przedsięwzięcia były mocno zróżnicowane jednak przyświeca im jeden cel. Jest nim realizacja wizji przedstawionej w aktualnej Strategii rozwoju społeczno-ekonomicznego województwa warmińsko-mazurskiego, która zakłada: Warmia i Mazury regionem, w który warto żyć niezależnie od wieku, wykształcenia, stanu posiadania, pochodzenia, miejsca zamieszkania, płci, kondycji zdrowotnej mówi Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku.

Jednym z działań podejmowanych w 2019 r. było wspieranie regionalnego rynku pracy i przeciwdziałanie bezrobociu. Dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, możliwe było podjęcie przedsięwzięć na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy. W 2019 r. wspierano również gospodarkę województwa warmińsko-mazurskiego poprzez działania w zakresie promocji i rozwoju przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach.

Ważnym obszarem wsparcia było społeczeństwo informacyjne, realizowano także liczne przedsięwzięcia mające na celu rozwój obszarów wiejskich w województwie warmińsko-mazurskim. Działania te skupiały się na aktywizacji i promocji obszarów wiejskich, rozwoju rolnictwa i rybactwa, promocji żywności regionalnej, a także realizacji inwestycji infrastrukturalnych na obszarach wiejskich.

Innym przedsięwzięciem podejmowanym w minionym roku była ochrona zdrowia. W tym zakresie podejmowano przedsięwzięcia mające na celu zachowanie dobrego stanu zdrowia i wydłużenie wieku aktywności zawodowej wśród mieszkańców województwa. Realizowano programy polityki zdrowotnej, których realizacja odbywała się m.in. w ramach RPO WiM 2014-2020. Prowadzono również edukację zdrowotną i propagowano zdrowy styl życia wśród mieszkańców województwa, a także podejmowano przedsięwzięcia na rzecz ochrony zdrowia psychicznego i kształcenia podyplomowego lekarzy i stomatologów.

Podejmowano także różne działania, których zadaniem było wsparcie infrastruktury komunikacyjnej województwa warmińsko-mazurskiego. Sukcesywnie realizowano założenia Strategii rozwoju województwa, dotyczące poprawy stanu technicznego infrastruktury drogowej regionu, których celem jest przywrócenie pełnej przejazdowości dróg wojewódzkich na Warmii i Mazurach. W ubiegłym roku podejmowano działania w zakresie budowy i przebudowy dróg, ciągów pieszych i rowerowych, zatok autobusowych, mostów, przepustów oraz niebezpiecznych skrzyżowań, a także budowy chodników przy drogach wojewódzkich.

Ponadto kontynuowano działania na rzecz rozbudowy siatki połączeń z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach oraz wzrostu liczby odprawionych pasażerów, a także rozwijano współpracę Portu z biznesem, szkołami lotniczymi i wojskiem.

- Jesteśmy w ofensywie inwestycyjnej, w dużej mierze jest to możliwe dzięki środkom unijnym. W 2019 roku na infrastrukturę drogowa przeznaczyliśmy w 90 mln zł.  Jesteśmy także w trakcie prac urbanistycznych, m.in. nad nowym muzeum bitwy pod Grunwaldem. Warto podkreślić, że od kilku lat mamy budżet proinwestycyjny, co pozwala nam zarówno na inwestycje jak i na wsparcie służby zdrowia, rynku pracy czy działań kulturalnych oraz edukacyjnychpowiedział Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Raport o stanie województwa, to jeden z najważniejszych dokumentów, rozpatrywanych przez sejmiki już drugi rok z rzędu, bo w ubiegłym roku stał się obowiązkowy za sprawą wprowadzonych zmian prawnych. Dokument z jednej strony prezentuje statystyki dotyczące sytuacji społeczno-gospodarczej regionu, a z drugiej opisuje działania zarządu województwa. Jest rocznym podsumowaniem działalności zarządu województwa z realizowanych polityk, programów i strategii oraz uchwał sejmiku.

Opracowanie jest podstawą debaty sesji absolutoryjnej i wotum zaufania dla zarządu województwa. Sejmik województwa rozpatruje raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała sejmiku województwa w sprawie udzielenia lub nie udzielenia zarządowi absolutorium, w terminie do dnia 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym. Nad przedstawionym raportem przeprowadza się debatę.

W debacie udział wzięli przedstawiciele opozycji, którzy zwracali uwagę na niskie miejsce w niektórych rankingach, które zajmuje województwo warmińsko-mazurskie m.in. w kategoriach dostępu do internetu i innowacyjności oraz brak inwestycji w niektórych częściach regionu.

- Realizujemy wcześniej założone cele, tak infrastrukturalne jak i urbanistyczne. Inwestujemy w różne branże od turystyki po zdrowie, zdrową żywność i kulturę.  Może nie jesteśmy na pierwszym miejscu w rankingach tak jak województwo mazowieckie czy wielkopolskie, ale pamiętajmy że nie mamy takiego potencjału jak te województwa. Jeśli chodzi o województwa Polski wschodniej to jesteśmy liderami w wielu dziedzinachdodaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Za udzieleniem wotum zaufania zarządowi województwa warmińsko-mazurskiego głosowało 18 radnych, 10 było przeciw, 2 osoby nie głosowały, natomiast za udzieleniem absolutoriom głosowało 18 radnych, 11 było przeciw, jedna nie głosowała.

Podczas obrad radni podjęli także m.in. uchwały o udzieleniu pomocy finansowej gminom w formie dotacji celowej na realizację zadań własnych gmin w ramach konkursu „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego” w 2020 roku oraz w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminom w formie dotacji celowej na realizację zadań własnych gmin w ramach konkursu „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla” w 2020 roku.

Kolejna sesja sejmiku odbędzie się 25 sierpnia 2020 roku.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK