Kontakt

Rozwój regionu

Każdy ma szansę na dokształcanie

Uroczystości w Elblągu

W Elblągu odbyło się uroczyste otwarcie nowego skrzydła budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. W spotkaniu uczestniczył m.in. marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej powstało na bazie Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP) oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU).

Placówka organizuje praktyki zawodowe, w których biorą udział uczniowie, przyuczenia do zawodu młodocianych pracowników, kształcenia słuchaczy w szkołach dla dorosłych oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Współpracuje również z pracodawcami, uczelniami, klastrami, Parkiem Technologicznym, instytucjami związanymi z zatrudnianiem czy miejskimi szkołami zawodowymi.

Od września 2020 Centrum jest w stanie uruchomić kwalifikacyjne kursy zawodowe dla osób dorosłych w zawodach, w jakich wskażą pracodawcy oraz przeprowadzić krótkoterminowe szkolenia w zakresie rozwoju określonych umiejętności.

Dzięki projektowi „Rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Elblągu - dostosowanie kształcenia i szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy” na blisko 2 tys. m. kw. utworzone zostały cztery pracownie specjalistyczne:
a)    stolarsko ciesielska – wyposażona w maszyny  stosowane przez elbląskich pracodawców (piła panelowa do rozkroju płyty, okleiniarza, centrum obróbkowe czteroosiowe, maszyny do obróbki drewna oraz system odpylania). Obrabiarki do płyty są dostarczone przez renomowaną niemiecką Firmę HOMAG.
b)    budowlana – wyposażona w stanowiska i sprzęt do nauczania praktycznie wszystkich zawodów budowlanych  (murarz, tynkarz, zbrojarz betoniarz, monter urządzeń sanitarnych, dekarz, monter zabudowy wnętrz itp.)
c)    energii odnawialnej – wyposażona w praktycznie wszystkie źródła pozyskiwania energii odnawialnej (systemy solarne, fotowoltaika, pompy ciepłą siłownia wiatrowa, piec na biomasę). Pracownia posiada także stanowiska dydaktyczne na dachu budynku oraz w wysokim podpiwniczeniu.
d)    odlewnicza z kuźnią – wyposażona w piec indukcyjny do wytopu wszystkich metali, piec oporowy do wytopu aluminium, mieszarki, piece grzewcze i wanny hartownicze, młot kowalski, młot do badania próbek wytrzymałościowych).

Całkowity koszt projektu wyniósł blisko 11,2 mln zł. z czego unijne dofinansowanie to blisko 5,5 mln zł.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK