Kontakt

Rozwój regionu

Rozwój kolei w regionie zależy od współpracy

Konferencja w Olsztynie

O przyszłości kolei na Warmii i Mazurach rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbyła się w czwartek 12 grudnia w Olsztynie. Marszałek Gustaw Marek Brzezin gościł na niej szefów spółek kolejowych i przedstawicieli samorządów lokalnych, zainteresowanych otwieraniem nowych kierunków podróży ze stacji w swoich miejscowościach.

Wśród prelegentów byli: Ireneusz Merchel – prezes Zarządu Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, Krzysztof Zgorzelski – prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Polregio i Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa.

- Nasze województwo to specyficzny region, bardzo duży, choć słabo zaludniony, stąd sprawna organizacja transportu publicznego to dla nas wszystkich duże wyzwaniemówił marszałek Gustaw Marek Brzezin. – To jednak jedno z kluczowych zadań samorządów wszystkich szczebli, ale samorząd województwa traktuje ten obowiązek jak swego rodzaju misję.

Na realizację tej misji samorząd województwa przeznacza co roku 56 mln zł, co oznacza, że to jeden z kluczowych składników całego budżetu województwa.

- Dodatkowo kupujemy nowoczesny tabor i dokładamy się do modernizacji tego, który jest obecnie w eksploatacji, ponieważ wychodzimy z założenia, że podróż koleją powinna być komfortowa, aby podróżny zostawił samochód w garażumówił marszałek Brzezin.

Wicemarszałek Marcin Kuchciński podkreślał, że w naszym regionie ponad 45 proc. podróżnych to uczniowie i studenci, kolejnych blisko 40 proc. to pasażerowie, którym przysługują ulgi, zatem odbiorcy usług kolejowych to jeżdżący do szkoły, na uczelnie, do pracy i do domu. To dla nich na trasy wyjeżdża codziennie 114 pociągów w różnych kierunkach.  

- Jesteśmy też w stałym kontakcie z naszymi sąsiadami po to, aby nie trzeba było się przesiadać na granicy województwmówił wicemarszałek Kuchciński. - Współpracujemy z Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury i Przewozami Regionalnymi, aby każdy lot z Szyman i do Szyman miał dedykowany pociąg. Transport szynobusem między lotniskiem a stolicą regionu jest wygodny, a od 2005 samorząd województwa zakupił ich 14 na łączną kwotę ponad 124 mln zł. Mimo ograniczeń finansowych podejmujemy starania, żeby i zmiany na kolei szły w dobrym kierunku, i pociąg do przyszłości jechał po racjonalnie wyznaczonej trasie.

O inwestycjach w kolejnictwo mówił Ireneusz Merchel – prezes Zarządu Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe:
- Polska jest obecnie liderem w pozyskiwaniu środków Unii Europejskich na kolej. Warmia i Mazury także skutecznie wykorzystują wszelkie programy wsparcia i co roku zwiększają przewozy.

Lokalni samorządowcy zgłaszali podczas konferencji zapotrzebowanie na otwieranie kolejnych połączeń, jednak mocno podkreślano, że bez ich finansowego zaangażowania nie da rady ich uruchomić. Aktywność lokalnych samorządów jest o tyle istotna, że województwo zgłosiło do Ministra Infrastruktury następujące propozycje modernizacji linii:
- nr 223 na odcinku Czerwonka – Orzysz,
- nr 41 na odcinku Olecko – Gołdap,
- nr 35 odcinek od granicy województwa do Szyman,
- nieistniejąca linia na odcinku Bartoszyce – Lidzbark Warmiński – Dobre Miasto,
- nr 254 na odcinku Elbląg – Frombork – Braniewo.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK