Przejmujemy przewodnictwo nad Domem Polski Wschodniej
Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin przejął roczne przewodnictwo w Domu Polski Wschodniej. W Brukseli odbyła się również kolejna sesja plenarna Komitetów Regionów.
Dom Polski Wschodniej jest narzędziem do promocji i realizacji interesów pięciu regionów (województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego) w stolicy Europy.
Jednostka działa na wielu płaszczyznach, począwszy od śledzenia najważniejszych polityk UE, współpracy z instytucjami UE mającymi swe siedziby w Brukseli poprzez promocję gospodarczą i turystyczną, - włączając się w organizację wydarzeń o charakterze biznesowym i udziale w targach branżowych, a także kulturową, organizując koncerty, wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi.
Od kilku ostatnich lat jest jednym z głównych aktorów na poziomie międzyregionalnym w zakresie działań związanych z promowaniem idei Partnerstwa Wschodniego oraz gospodarzem i organizatorem wielu spotkań, warsztatów i konferencji związanych z tą inicjatywą.
Co roku koordynację nad Domem Polski Wschodniej w Brukseli przejmuje kolejny marszałek województwa.
- Tak, to dla mnie ważne wydarzenie, tym bardziej, że właśnie w naszym regionie narodził się pomysł na utworzenie wspólnego przedstawicielstwa regionów Polski Wschodniej w Brukseli – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Dzięki temu od 2009 roku w Brukseli jesteśmy obecni każdego dnia – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Połączyliśmy siły, by razem promować nasze małe ojczyzny, monitorować procesy decyzyjne i reprezentować nasz punkt widzenia w instytucjach Unii Europejskiej.
W Brukseli odbyła się również kolejna sesja plenarna Komitetu Regionów.
- Rozmawialiśmy m.in. o przyszłym budżecie unijnym oraz o reformie polityki spójności. W interesie wszystkich europejskich regionów jest zachowanie ich na dotychczasowym poziomie. Dlatego tak ważna jest Europa wspólnych wartości i celów. Poruszaliśmy także kwestie środowiskowe, takie jak jakość powietrza, różnorodność biologiczna, hałas czy gospodarka w obiegu zamkniętym. Wszyscy razem musimy sprostać wyzwaniom związanym z łagodzeniem zmiany klimatu i transformacją energetyczną. To wspólne wyzwanie – dodaje marszałek Brzezin.
Europejski Komitet Regionów to unijna instytucja, która została powołana do życia w 1994 roku na mocy Traktatu z Maastricht.
W jego skład wchodzi 350 przedstawicieli europejskich regionów i miast. Rolą KR jest reprezentowanie na forum unijnym przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych. Komitet wpływa na ustawodawstwo UE poprzez wydawanie opinii na tematy propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej. Członkowie Komitetu mają również uprawnienia do wyrażania opinii z własnej inicjatywy, które przekładane są Radzie, Komisji i Parlamentowi Europejskiemu.
Z inicjatywy Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli oraz tamtejszego Instytutu Polskiego w stolicy Belgii zorganizowano ponadto pokaz „Cichej Nocy” filmu Piotra Domalewskiego. Obraz ten w całości zrealizowany na Warmii i dofinansowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy zdobywca 26 nagród m.in. Złotych Lwów na 42.FPFF w Gdyni i 10 Orłów 2018 (rekord w dwudziestoletniej historii Polskiej Akademii Filmowej) oraz licznych trofeów zagranicznych, obejrzeli pracownicy Instytucji Unijnych i belgijska Polonia.