Kontakt

Rozwój regionu

„Inteligentny Rozwój Warmii i Mazur” – o przyszłości gospodarki

Konferencja w Olsztynie

Na organizowanej przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego konferencji spotkali się przedstawiciele biznesu, nauki, administracji oraz społeczności regionalnych i lokalnych, aby dyskutować o przyszłości gospodarki Warmii i Mazur i wyzwaniach, jakie w najbliższym czasie czekają przedsiębiorstwa w regionie.

Punktem wyjścia w dyskusji były obserwowane zmiany w koniunkturze gospodarczej województwa warmińsko-mazurskiego oraz prognozy jak może się ona kształtować w najbliższej przyszłości. Wyniki swoich badań w tym zakresie przedstawił dr hab. Rafał Warżała, prof. UWM, sprawujący funkcję kierownika Katedry Makroekonomii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Otoczenie gospodarcze, w którym funkcjonują i będą funkcjonować przedsiębiorstwa jest niezmiernie ważne dla ich rozwoju, ale w dalszym ciągu istotna jest możliwość współfinansowania realizacji innowacyjnych inwestycji funduszami strukturalnymi Unii Europejskiej. Założenia wsparcia przedsiębiorstw w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 przybliżyła uczestnikom Lidia Wójtowicz, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jeżeli mówimy o inteligentnym rozwoju Warmii i Mazur, to nie sposób nie wspomnieć o inteligentnych specjalizacjach regionu, które – jak przedstawiła Gabriela Zenkner-Kłujszo, kierownik Biura Przedsiębiorczości Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zakorzeniły się już w świadomości mieszkańców województwa, przedsiębiorców oraz decydentów. Przed nami kolejne wyzwanie, jakim jest zbadanie, czy w ciągu ostatnich lat nie ukształtowały się w regionie kolejne obszary, które kwalifikują się do grona inteligentnych specjalizacji. Proces ich identyfikacji dopiero przed nami, a jego szczegółowa procedura została przedstawiona uczestnikom spotkania.

Konferencja była okazją, aby to firmy z Warmii i Mazur pokazały wypracowane osiągnięcia w dążeniu do rozwoju swojej innowacyjności. Niewątpliwe sukcesy w tym zakresie zaprezentowali przedstawiciele trzech przedsiębiorstw z regionu, tj. firmy Tymbark z Olsztynka, Fabryki Mebli LUPUS oraz Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne OPeGieKa z Elbląga. Każdy z nich podkreślał wagę poszukiwania i wprowadzania nowatorskich produktów, usług czy też rozwiązań, a także odkrywania i dzielenia się ze światem wprowadzanymi innowacjami. Niezmiernie istotna była, jest i będzie w przyszłości, rola wsparcia rozwoju firm środkami unijnymi, w szczególności w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Zwieńczeniem wydarzenia była dyskusja panelowa „Przyszłość gospodarki kontra rozwój przedsiębiorstw z Warmii i Mazur”. Udział w niej wzięli Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, dr hab. Rafał Warżała, prof. UWM, kierownik Katedry Makroekonomii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Marcin Burza, prezes Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu.

W efekcie dyskusji uznano, że remedium na wahania koniunktury, które są charakterystyczne dla gospodarki rynkowej, mogą być właśnie fundusze unijne. W czasie kiedy popyt na rynku jest słabszy, mogą one umożliwić przedsiębiorstwom dokonanie pozytywnych zmian czy to pod względem zwiększenia efektywności produkcji, wprowadzenia innowacji, bądź poszukiwania nowych rozwiązań, po to, aby w sytuacji poprawy koniunktury zafunkcjonować jako silniejszy i bardziej konkurencyjny podmiot na rynku. Wszyscy paneliści artykułowali potrzebę współpracy i konsolidacji firm w różnych branżach, co zwiększy ich pozycję i konkurencyjność na rynku, a jednocześnie będzie sygnałem dla samorządu o pojawieniu się potencjalnej masy krytycznej do wyłonienia kolejnych inteligentnych specjalizacji.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK