O polsko-rosyjskiej współpracy w Krynicy Zdroju
Ponad 4 tys. gości uczestniczyło w XXIX Forum Ekonomicznym, które odbyło się w Krynicy Zdroju. Samorząd województwa reprezentował marszałek Gustaw Marek Brzezin.
Forum Ekonomiczne to sześć sesji, plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych, wykładów oraz debat. To również prezentacje narodowe i regionalnej.
Ideą wydarzenia jest wymiana poglądów dotyczących aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie między szefami rządów i parlamentów, ministrami i parlamentarzystami z krajów naszego regionu, prezesami największych spółek, ekspertami, przedstawicielami świata nauki, kultury oraz mediów z ponad 60 krajów.
Od 2007 r. integralną część Forum Ekonomicznego w Krynicy stanowi Forum Regionów – platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych i elit regionalnych z Europy Środkowo-Wschodniej z biznesem i środowiskiem naukowym. Forum Regionów to okazja do podzielenia się doświadczeniami oraz nawiązania partnerskich kontaktów.
Wśród tematów poruszonych podczas XXIX Forum Regionów był m.in. panel dyskusyjny „Polsko-rosyjska współpraca transgraniczna – sytuacja obecna, perspektywy rozwoju”. Uczestniczył w niej marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Województwo warmińsko-mazurskie, jako jedyne w Polsce, ma wspólną, ponad 200-kilometrową granicę z Rosją. Jednocześnie jest to zewnętrzna granica Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Właśnie ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo regionów oraz wiele uwarunkowań gospodarczo-społecznych, współpraca Województwa Warmińsko-Mazurskiego z Obwodem Kaliningradzkim od początku jej formalnego ustanowienia w 2001 roku jawi się jako wielowymiarowa.
W Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Warmińsko-Mazurskiego do roku 2025 wskazano na potencjał i korzyści wynikające z polsko-rosyjskich kontaktów.
W czerwcu br. sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął, a następnie MSZ RP zaakceptował treść nowych Priorytetów współpracy zagranicznej Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Niezmiennie, podkreślamy w nich istotę partnerstwa z Obwodem Kaliningradzkim FR zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i multilateralnym.
W dalszym ciągu samorząd dostrzega wiele możliwości i podkreślamy pozytywną rolę małego ruchu granicznego (zawieszonego przez rząd RP) w nawiązywaniu dobrosąsiedzkich relacji. Kontakty z Obwodem Kaliningradzkim widoczne są głownie w takich obszarach jak: turystyka, kultura, polityka społeczna, sport, zdrowie, współpraca organizacji polonijnych i pozarządowych.
Wciąż rozszerzającym i umacniającym się obszarem transgranicznej współpracy jest na pewno turystyka, zarówno krajoznawcza, historyczna, ale także rekreacyjna
(np. kajakarstwo, żeglarstwo) i zdrowotna (spa).
Na stałe do kalendarza corocznych polsko-rosyjskich inicjatyw wpisały się takie przedsięwzięcia jak: Rajd Rowerowy Kętrzyn-Prawdińsk o Puchar Konsula Generalnego RP w Kaliningradzie, Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków na wodach Zalewu Wiślanego, czy Spływ Kajakowy Łyna – Ława po obu stronach granicy.
Obecnie przygotowujemy się do realizacji wspólnego projektu dotyczącego transgranicznych tras rowerowych dofinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Liderem jest Ministerstwo Turystyki Obwodu Kaliningradzkiego FR, a województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z partnerów.
Odrębnym wymiarem aktywności samorządu województwa warmińsko-mazurskiego jest wsparcie mieszkającej w obwodzie kaliningradzkim Polonii, która podejmuje liczne inicjatywy nie tylko w Kaliningradzie, ale także w Czerniachowsku, Oziersku, Bałtijsku, Gusiewie czy Znamiensku.
Z udziałem samorządu organizowane są tam ważne dla kultury polskiej wydarzenia: Dni Kultury Polskiej czy Forum Organizacji Polonijnych Obwodu Kaliningradzkiego. Ponadto, latem współorganizowane są m.in. pobyty młodzieży polonijnej z na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.