Przedsiębiorcy z Warmii i Mazur mogą liczyć na unijne wsparcie
W Ostródzie odbyła się konferencja „Wsparcie dla przedsiębiorców ze środków EU”, w której uczestniczył Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.
Podczas wydarzenia zostały poruszone m.in. tematy związane z możliwościami dofinansowania przedsiębiorstw ze środków RPO WiM 2014–2020.
W obecnej perspektywie RPO WiM 2014–2020 na dofinansowanie projektów przeznaczonych jest 1,7 mld euro. Największa kwota – ponad 320 mln euro, przypada na oś 1 Inteligentna Gospodarka Warmii i Mazur i to właśnie ona skierowana jest pośrednio lub bezpośrednio do przedsiębiorców. W harmonogramie naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym na 2018 rok zaplanowano 58 konkursów.
- Za sprawą RPO WiM 2014–2020 gospodarka regionu ma stać się bardziej konkurencyjna, dlatego też większość środków jest przeznaczona na wsparcie przedsiębiorczości i projekty innowacyjne, łączące sferę biznesu oraz nauki – mówił podczas spotkania marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Na wsparcie mogą liczyć przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. W obecnej perspektywie przedsiębiorcy mogą uzyskać także wsparcie zwrotne w formie pożyczek na cele inwestycyjne i obrotowe, pożyczek z premią, poręczeń oraz funduszy inwestycyjnych.
Przedsiębiorcy zainteresowani pieniędzmi unijnymi mogą kierować się do Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Olsztynie (IP), która wdraża znaczną część poddziałań Osi 1. Aby ułatwić przedsiębiorcom ubieganie się o dotacje w ubiegłym roku zostały wprowadzone usprawnienia oraz zmiany ułatwiających aplikowanie.
W województwie warmińsko-mazurskim od ponad 1,5 roku działa Warmińsko-Mazurski System Finansowania Usług Rozwojowych dla Przedsiębiorstw, w ramach którego każdy mikro-, mały i średni przedsiębiorca może otrzymać nawet 80% dofinansowania na usługi szkoleniowe dla siebie i swoich pracowników. System ten nie wymaga od przedsiębiorców składania wniosków o dofinansowanie, zaś po zrealizowanej usłudze następuje szybka refundacja środków.
Dotychczas z dofinansowania na usługi rozwojowe skorzystało ponad 1150 przedsiębiorstw, które zrealizowało blisko 2500 usług.
Poza 1 Osią, przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie w ramach:
- Osi 4 Efektywność energetyczna,
- Osi 5 Środowisko przyrodnicze i racjonalne wykorzystanie zasobów.
W ramach osi priorytetowej 4 Efektywność energetyczna przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na wsparcie wytwarzania i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych, efektywność energetyczną oraz na wysokosprawne wytwarzanie energii. Na wszystkie działania przeznaczono kwotę ok. 139 mln euro, natomiast na Działanie 4.2 przewidziano 20 mln euro – jest ono kierowane wyłącznie dla MŚP, w którym dofinansowanie można uzyskać na poprawę efektywności energetycznej i korzystanie z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach.
W ramach osi priorytetowej 5 Środowisko przyrodnicze i racjonalne wykorzystanie zasobów, przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie na gospodarowanie odpadami komunalnymi i niebezpiecznymi, na projekty zapobiegające powstawaniu odpadów, wdrażające segregację i wtórne wykorzystanie odpadów, służące zabezpieczeniu regionu przed wystąpieniem i skutkami klęsk żywiołowych. Na oś 5 przeznaczono kwotę 105,2 mln euro. Obecnie trwa nabór wniosków w działaniu 5.1, w lutym rozpoczynają się również nabory w działaniu 5.2 oraz 5.4.1.
Podczas konferencji poruszano również tematy związane z wdrażaniem Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa, a w ramach tego Programu inicjatywa Leader, którego instytucją wdrażającą jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. LEADER łączy zasoby, wiedzę i umiejętności przedstawicieli trzech sektorów: publicznego, gospodarczego i społecznego. Dzięki tej pomocy beneficjenci mogą podjąć pracę w nowo otwartych przedsiębiorstwach, dynamicznie rozwijać swoją dotychczasową działalność gospodarczą, zadbać o zachowanie dziedzictwa lokalnego czy promować walory swojego obszaru zamieszkania. Są to działania lokalne i przede wszystkim zaplanowane przez mieszkańców. Ponad 50% środków przeznaczonych na wdrażanie będzie skierowana na tworzenie nowych miejsc pracy.
Wydarzeniu w Ostródzie towarzyszyły stoiska, na których przedsiębiorcy mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji dotyczących dotacji na inwestycje, wsparcia pożyczkowego, dotacji na szkolenia oraz wsparcia poręczeniowego.
Już w najbliższy czwartek (15 lutego 2018) w siedzibie starostwa powiatowego w Elblągu odbędzie się kolejna konferencja poświęcona unijnym funduszom.