Kontakt

Rozwój regionu

Rząd RP wciąż wstrzymuje unijne środki na współpracę z Rosją

Logotyp projektu

Program współpracy transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020 jest ostatnim programem unijnym, który nie został dotychczas uruchomiony w Polsce.

Ponad 62 miliony euro na wsparcie projektów z dziedziny turystyki, ochrony środowiska, transportu i bezpieczeństwa granic w tym na Warmii i Mazurach z niewiadomych przyczyn dotychczas nie zostało zatwierdzone przez Rząd RP.

Do uruchomienia programu Polska-Rosja niezbędna jest zgoda polskiej Rady Ministrów, której od roku nie ma. Przypomnijmy, że Komisja Europejska zatwierdziła Program w grudniu 2016 r. i zgodnie z prawem unijnym powinien on zostać przyjęty przez Rząd Polski do końca następującego roku, czyli do końca 2017 r. Od tej zgody uzależnione jest wydatkowanie środków przez beneficjentów, często małe, lokalne samorządy z województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i podlaskiego.

Nasze województwo dotychczas było niezwykle aktywne we współpracy ze wschodnim sąsiadem, przypomnijmy, że z ubiegłego (trójstronnego Programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013) w warmińsko-mazurskiem zrealizowano 30 projektów (pośród 60 łącznie dofinansowanych) z przeszło 31 milionami euro wsparcia z UE. Z tych środków zmodernizowano m.in. drogę wojewódzką 591 z Mrągowa do Kętrzyna i krajową 65 z Gołdapi do Kowal Oleckich. Mijająca edycja Programu umożliwiła również nadrobienie zaległości w infrastrukturze poprawiającej standard oferty turystycznej obszarów przygranicznych, m.in. zmodernizowano muzea, zakupiono nowy sprzęt, a także wdrożono szereg działań „miękkich”, takich jak utworzenie systemu informacji turystycznej, czy też zorganizowano cykl wymian personelu.

W nadziei na kontynuację wsparcia unijnego, tym razem już w ramach dwustronnego programu Polska-Rosja na lata 2014-2020, instytucje z Warmii Mazur, zachęcone deklaracjami Rządu RP, że Program będzie uruchomiony, rozpoczęły prace przygotowawcze. Zainwestowano często niemałe środki publiczne na dokumentację i prace studialne pod przyszłe polsko-rosyjskie projekty. Tym większe zaskoczenie, że dotychczas brakuje decyzji o zatwierdzeniu Programu, przy jednoczesnym braku jasnej deklaracji rządu RP co dalej z Programem.

Wszelkie interwencje m.in. wspólna Marszałków Województw Warmińsko-Mazurskiego, Pomorskiego i Podlaskiego, radnych Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Posłów, czy też samorządowców zaniepokojonych sytuacją wokół Programu spotykają się z odpowiedzią Rządu, że jest czas do końca roku. Brakuje natomiast konkretów i jasnych deklaracji. Co gorsza na skutek dotychczasowych działań, bardzo realna, a wręcz pewna na dziś jest utrata ponad 62 milionów euro na rozwój regionów przygranicznych i przede wszystkim żyjących tam społeczności lokalnych.

Środki unijne nie tylko utraci obszar Programu, ale też Polska, jako beneficjent, gdyż w większości będą one musiały trafić z powrotem do Brukseli bez możliwości przeznaczenia na inny cel. Warto postawić w tym miejscu pytanie, czy odpowiedzialne resorty wezmą za tę decyzję odpowiedzialność i wytłumaczą mieszkańcom województw, że długo oczekiwane inwestycje i projekty nie zostaną zrealizowane na skutek braku zgody Rady Ministrów RP na realizację Programu Polska-Rosja. W związku z powyższym rodzą się pytania - z jakich powodów taka decyzja została powzięta oraz na jaką rekompensatę wobec tych decyzji mogą liczyć obszary przygraniczne należące do najbiedniejszych w Polsce.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK