Stanowisko sejmiku w sprawie PWT Polska-Rosja 2014-2020
Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego wyraża zaniepokojenie przedłużającym się procesem zatwierdzania Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020 przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej.
Program adresowany jest do pogranicza polsko-rosyjskiego, położonego w większości na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Na tym obszarze występują szczególnie intensywnie problemy rozwojowe: odpływ ludności, zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym, niskie nasycenie odpowiedniej jakości infrastrukturą.
Nasze samorządy lokalne, stowarzyszenia i inne instytucje non profit z tego obszaru, a przede wszystkim mieszkańcy pokładają duże nadzieje w realizacji projektów w Programie. Jest to dla nas wszystkich dodatkowa szansa - realna możliwość rozwiązania konkretnych problemów, poprawy jakości życia w sferze społecznej i gospodarczej. Budżet Programu to często jedyna możliwość wsparcia niezwykle ważnych dla społeczności lokalnych przedsięwzięć rozwojowych.
Sejmik województwa zauważa, że Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 został zaakceptowany przez międzynarodowy Wspólny Komitet Programujący a następnie 8 grudnia 2016 r. przez Komisję Europejską. Tym bardziej dziwi obecna sytuacja. Do zawarcia umowy finansowej, która warunkuje uruchomienie pieniędzy Programu na realizację projektów niezbędne jest jego zatwierdzenie przez polski Rząd. Powinno to nastąpić w świetle regulacji unijnych do końca 2017 r. Brak decyzji w tym zakresie grozi rozwiązaniem Programu i utratą szansy wsparcia naszych terenów przygranicznych w postaci 62 milionów euro.
Województwo warmińsko-mazurskie jest gotowe do wdrażania Programu. Przyszli beneficjenci przygotowali projekty ponosząc znaczące koszty na dokumentację. W marcu 2017 r. rozpoczął pracę Wspólny Sekretariat Techniczny w Olsztynie. Przeprowadzono szkolenia beneficjentów, zorganizowano forum poszukiwania partnerów. W takiej sytuacji utrata możliwości dofinansowania planowanych przedsięwzięć spowoduje realne straty finansowe zarówno po stronie województwa jak i naszych lokalnych samorządów oraz organizacji pozarządowych. W pełni zrozumiałe jest, iż z terenów objętych zasięgiem Programu Polska-Rosja 2014-2020 płyną sygnały jednoznacznie wskazujące na zniecierpliwienie, ale też brak zrozumienia dla wstrzymania konkursów projektowych.
Sejmik uważa, że niezatwierdzanie Programu przez Rząd RP stanowi zaprzeczenie przeprowadzonych przez Instytucję Zarządzającą (Ministerstwo Rozwoju) działań. Proces legislacyjny Programu został zatrzymany w październiku 2016 r. Nie sprecyzowano terminu jego przyjęcia przez Rząd RP, a sam projekt wciąż znajduje się w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. W naszym przekonaniu sytuacja wymaga pilnego rozwiązania
Apelujemy zatem do Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej o zatwierdzenie Programu.