Kontakt

Rozwój regionu

Architektoniczna perełka odzyska swój blask

Podpisanie listu intencyjnego

List intencyjny w sprawie rewitalizacji dawnego pałacu biskupów warmińskich w Smolajnach podpisali m.in. arcybiskup, wojewoda oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Realizacja projektowanego przedsięwzięcia ma na celu wzrost potencjału turystycznego województwa warmińsko-mazurskiego poprzez ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Osiągnięcie celu będzie możliwe poprzez przywrócenie dawnej świetności Zespołu Pałacowego w Smolajnach i uruchomienie na jego terenie działalności muzealnej, artystycznej, edukacyjnej i turystycznej.

Realizacja przedsięwzięcia pozwoli na poszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej regionu. Inicjatywa ta spotkała się z uznaniem szerszego grona, któremu w sposób szczególny bliskie są sprawy rozwoju naszego regionu.

Pod listem intencyjnym w sprawie rewitalizacji objetków złożyli Gustaw Marek Brzezin (marszałek województwa warmińsko-mazurskiego), ks. Józef Górzyński (arcybiskup Metropolita Warmiński), Artur Chojecki (wojewoda warmińsko-mazurski), Małgorzata Chyziak (starosta olsztyński) oraz Stanisław Trzaskowski (burmistrz Dobrego Miasta).

Smolajny - od roku 1626 biskupi warmińscy mieli tu swą letnią rezydencję. Była to jedna z dwóch letnich rezydencji biskupów warmińskich. Obecny pałac został wzniesiony przez przedostatniego polskiego biskupa warmińskiego przed zaborami – Adama Stanisława Grabowskiego. Budowę prowadzono w latach 1741-1746. Największa świetność smolajneńskiej rezydencji przypada na rządy ostatniego polskiego biskupa warmińskiego przed zaborami – Ignacego Krasickiego. W pierwszych latach po II wojnie światowej do Smolajn przyjeżdżali na wakacje studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którzy wznieśli we wsi drewnianą kaplicę. Następnie pałac i folwark został przejęty przez państwo. Utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, które w największym stopniu przyczyniło się do degradacji substancji zabytkowej założenia pałacowo-parkowego. Od początku lat 70. w pałacu ma swoją siedzibę technikum rolnicze.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK