Aktualności - polityka senioralna na Warmii i Mazurach
W Olsztynie odbyła się wojewódzka konferencja „Perspektywy tworzenia rzeczywistości przyjaznej seniorom”, która była zorganizowana z okazji Światowego Dnia Praw Osób Starszych.
Spotkanie uroczyście rozpoczęła Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, która zapewniła słuchaczy, że prowadzenie aktywnej polityki senioralnej jest istotnym kierunkiem rozwoju społeczno-gospodarczego województwa.
Podkreśliła również dużą rolę i znaczenie wdrażanych w regionie, w partnerskiej współpracy samorządu województwa z samorządami lokalnymi, usług teleopiekuńczych, którymi objęto już nieco ponad 1 000 seniorów w 51 gminach regionu.
Konferencja była inspirującą platformą do wymiany ciekawych doświadczeń. Stargardzkie „Krzesełko dla seniora” oraz mieszkania wspomagane dla seniorów, zachodniopomorskie działania na rzecz rodzin, a w nich seniorów, łódzki model domu wielopokoleniowego, a także innowacje wobec starości tj.: teatr reminiscencyjny, obiady terapeutyczne, pakiet opieki wytchnieniowej, babcia z klasą/dziadek z klasą spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczestników i rozbudziły apetyty na lokalne działania w naszym regionie.
W kwestii opieki geriatrycznej czekamy na planowane inwestycje, o których mówiła przedstawicielka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ, w tym: oddziały geriatryczne w Ełku i Nidzicy, oddział medycyny paliatywnej i psychogeriatrię w Lidzbarku Warmińskim, pododdział geriatryczny w oddziale wewnętrznym w Nowym Mieście Lubawskim, zakład opiekuńczo-leczniczy w Olsztynie oraz zakład opieki długoterminowej w Szczytnie.
Spotkanie zakończyło wystąpienie przewodniczącego Olsztyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Telefonicznej, który opowiedział o wolontariacie seniorów w Olsztyńskim Telefonie Zaufania, unikatowym działu w skali kraju.
Materiały z konferencji do pobrania:
1. „Polityka senioralna w Stargardzie” - Ewa Sowa, zastępca prezydenta miasta Stargard
2. „Mieszkania wspomagane dla seniorów w Stargardzie”- Agata Kmieć – Łuciuk, prezes zarządu Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o.
Film:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=RdFbC-SX3H4
3. „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych. Moduł polityki senioralnej Województwa Zachodniopomorskiego” - Dorota Rybarska-Jarosz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Szczecinie,
4. „Opieka geriatryczna dziś i perspektywy jej rozwoju z punktu widzenia Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie” - Małgorzat Tubis, główny specjalista w Dziale Kontraktowania Świadczeń Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie,
5. „Łódzki model domu wielopokoleniowego” - Anna Kobalczyk, specjalista ds. programów modelowych w Biurze ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Łodzi
6. “Innowacje społeczne wobec starości”- Marta Białek-Graczyk - prezes zarządu Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
..................................................................................................................................................................................................................................................................
Podczas Giżyckiej Rady Seniorów omówiono zasady współpracy rad seniorów w zakresie polityki senioralnej a także prognozami demograficznymi dla powiatu giżyckiego.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z tematami związanymi z działaniami wdrażanymi w regionie w ramach "Polityki senioralnej Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020” (Wiesława Przybysz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie) oraz analizą demograficzną dla powiatu giżyckiego w latach 2017-2030 (Anna Konecko, główny specjalista w ROPS).
Nie zabrakło również rozmów o działalności Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (Ewa Ostrowska, dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku) oraz o polityce senioralnej miasta Giżycka (dr Katarzyna Karolska, główny specjalista w Biurze Promocji i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Giżycku).
W sesji uczestniczyli Jolanta Piotrowska (członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego), Mirosław Dariusz Drzażdżewski (starosta powiatu giżyckiego), Wojciech Karol Iwaszkiewicz (burmistrz Giżycka), a także burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu giżyckiego oraz zaproszeni radni Rady Miejskiej w Giżycku, Rad Seniorów z Wydmin, Kętrzyna i Korsz i studenci Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku. Wśród zaproszonych gości byli ponadto przedstawiciele Społecznej Rady Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Stanisław Brzozowski (rzecznik Praw Osób Starszych Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Zdjęcia: Roman Popiołek – Giżycki Uniwersytet Trzeciego Wieku
..................................................................................................................................................................................................................................................................
W ramach ogólnopolskiego programu "Senior+" samorządy mogą ubiegać się o dotacje na utworzenie lub wsparcie dziennych domów i klubów dla seniorów.
Celem programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W projekcie budżetu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapisało 80 mln zł na przyszły rok.
Dokumenty można składać do 4 stycznia 2019 roku, do godziny 16. Ofertę należy wypełnić i złożyć w generatorze ofert, dostępnym na stronie www.senior.gov.pl Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej do 28 lutego 2019 roku.
W nowej edycji programu dofinansowane będą jedynie projekty „jednoroczne”, tj. realizowane i zakończone wyłącznie w 2019 roku.
Dzienne Domy i Kluby „Senior +”
O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw. Dotacja może być przeznaczona na utworzenie lub wyposażenie Dziennych Domów i Klubów „Senior +”.
- W pierwszym przypadku dofinansowanie może wynieść maksymalnie 300 tys. złotych
- Na utworzenie klubów dla seniorów można dostać z kolei 150 tys. złotych dotacji
W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.
Dofinansowana z budżetu państwa może być również bieżąca działalność istniejących już placówek. W tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 40 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.
- Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu „Senior +” można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 300 złotych dofinansowania
- Z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie „Senior +” może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie
W ramach tego modułu samorządy nie mogą wnioskować o zapewnienie funkcjonowania placówek, które mają zostać dopiero uruchomione w ramach nowej edycji programu.
.........................................................................................................................................................................................................................................
W OLSZTYNIE ZAKOŃCZYŁA SIĘ WOJEWÓDZKA KONFERENCJA Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA OSÓB STARSZYCH. ORGANIZATORAMI WYDARZENIA BYLI FEDERACJA ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO FOSA ORAZ SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA.
Celem konferencji była dyskusja na temat roli i miejsca środowisk seniorskich w Europie. Podczas konferencji zaprezentowane zostały dobre praktyki zgromadzone w ramach realizacji międzynarodowego projektu „Silver Learners”.
Według statystyk ponad 265 tys., czyli blisko 18,5% społeczeństwa w naszym regionie to osoby w wieku poprodukcyjnym. Prognozy mówią, że w 2035 r. blisko 23% ludności naszego województwa to będą osoby w wieku powyżej 60 roku życia.
- Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od wielu lat realizuje działania mające na celu pobudzanie szeroko rozumianej aktywności seniorów, promowanie ich pozytywnego wizerunku oraz budowanie solidarności międzypokoleniowej. Prowadzenie aktywnej polityki senioralnej jest istotnym kierunkiem rozwoju społeczno-gospodarczego województwa - mówił podczas spotkania marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Jestem dumny, że jako region mamy się czym pochwalić, a podejmowane działania na rzecz osób starszych, mogą być przykładem pożądanych rozwiązań dla innych województw. Aktualna polityka senioralna w naszym regionie określona została w wojewódzkim programie na rzecz osób starszych pod nazwą „Polityka senioralna województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020”.
Jedną z najnowszych inicjatyw samorządu województwa podejmowaną na rzecz osób starszych jest pilotażowy program wdrażania usług teleopiekuńczych, realizowany wspólnie z samorządami lokalnymi. Dzięki tej inicjatywie oraz partnerskim działaniom samorządu województwa z lokalnymi samorządami blisko 700 osób w wieku powyżej 60 roku życia w 34 gminach województwa zostanie objętych usługami teleopiekuńczymi.
Kolejne nowe przedsięwzięcie to Warmińsko-Mazurska Karta Seniora Do tej pory zostało wydanych ponad 100 kart oraz została nawiązana współpraca z 17 partnerami karty.
20 września zakończył się proces naboru kandydatów do Społecznej Rady Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przeprowadzony w ścisłej, współpracy Samorządu województwa, Federacji Organizacji Socjalnych FOSa oraz Uniwersytetów Trzeciego Wieku z regionu. Uroczystą inaugurację Rady zaplanowano na 4 października br. Rada będzie ciałem o charakterze inicjatywnym, doradczym i konsultacyjnym marszałka województwa warmińsko-mazurskiego we wszystkich obszarach dotyczących społeczności województwa, w szczególności osób starszych.
Corocznie samorząd województwa dofinansowuje działania organizacji pozarządowych, mające na celu m.in. edukację i promocję zdrowia wśród seniorów, zapewnienie Im właściwej opieki, rozwój seniorskiej aktywności społecznej, kulturalnej, edukacyjnej oraz sportowo-rekreacyjnej. Tylko w 2018 r. 43 zadania organizacji pozarządowych na rzecz osób starszych otrzymały dotacje z budżetu województwa w wysokości ponad 272 tys. zł. Realizowanych jest również wiele działań wspierających organizacje kombatanckie, osób represjonowanych, wdów po kombatantach w ich codziennym funkcjonowaniu.
Dofinansowuje również projekty realizowane ze środków RPO WiM 2014-2020 w obszarze ochrony zdrowia osób starszych, są to m.in. projekty poświęcone profilaktyce raka: szyjki macicy, jelita grubego i raka piersi. Na realizację tych projektów podpisaliśmy umowy na ponad 8 mln zł ze środków RPO WiM 2014–2020.
W województwie warmińsko-mazurskim jest wiele środowisk seniorskich, które są coraz bardziej aktywne i zintegrowane. W regionie funkcjonują m.in.: 42 Uniwersytety Trzeciego Wieku, 25 oddziałów rejonowych oraz 1 oddział okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Warmińsko-Mazurski Zespół Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
.........................................................................................................................................................................................................................................
W OLSZTYNIE ODBYŁA SIĘ KONFERENCJA „EKONOMIA SPOŁECZNA PRZYJAZNA SENIOROM”. PROWADZENIE AKTYWNEJ POLITYKI SENIORALNEJ JEST ISTOTNYM KIERUNKIEM ROZWOJU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO WOJEWÓDZTWA SŁUŻĄCYM REALIZACJI WIZJI, ZGODNIE Z KTÓRĄ „…WARMIA I MAZURY REGIONEM, W KTÓRYM WARTO ŻYĆ (…) NIEZALEŻNIE OD WIEKU”.
Marszałek Gustaw Marek Brzezin podkreślił dużą rolę i znaczenie seniorów w życiu społecznym i ich istotny wpływ na rozwój środowisk seniorskich. W konferencji uczestniczyła również wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk.
Konferencja była doskonałą okazją do szerszej rozmowy na temat ekonomii społecznej przyjaznej seniorom. Prezentowano przykłady dobrych praktyk, w tym efekty innowacyjnego, prekursorskiego projektu pt.: „Zielona opieka – gospodarstwa opiekuńcze w woj. kujawsko-pomorskim” realizowanego przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania „Bory Tucholskie” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Podczas panelu dyskusyjnego „Aktualny katalog usług dla osób starszych – czy jest wystarczający?”, eksperci podkreślali potrzebę dalszego rozwoju dziennych form wsparcia dla seniorów, usług teleopiekuńczych poszerzonych o usługi telemedycyny, a także konieczność zawiązywania partnerstw w celu budowania systemowego wsparcia seniorów.
Materiały z konferencji do pobrania:
1. „Ekonomia społeczna jako sektor usług dla starzejącego się społeczeństwa” - Damian Staniszewski – regionalny konsultant projektu „Spójna integracja regionalna ekonomii społecznej”, lustrator oraz członek Rady Nadzorczej Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych.
2. „Gospodarstwa opiekuńcze – rozwijanie usług społecznych na obszarach wiejskich”– Joanna Jastak - kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Tucholi.
3. „Partnerstwo podmiotów ekonomii społecznej w działaniach na rzecz osób starszych” –Andrzej Drozda – zzłonek Spółdzielni Socjalnej „Zwiastun” w Szyldaku.
4. „Możliwości finansowania projektów na rzecz seniorów w ramach RPO WiM 2014–2020” –Wiesława Przybysz – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
w Olsztynie.