Kontakt

Polityka społeczna

Rozmowy o zaburzeniach związanych z FASD

Marszałek Marcin Kuchciński przemawia podczas konferencji

Prawie 300 osób wzięło udział w wojewódzkiej konferencji „Więzi, style przywiązania, FASD – sytuacja dziecka”, która odbyła się w Olsztynie.

Wydarzenie skierowane było do przedstawicieli samorządów lokalnych, sędziów, kuratorów, pracowników jednostek pomocy społecznej, przedstawicieli oświaty, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, pracowników naukowych, profilaktyków i terapeutów.

Spotkanie otworzył Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, a następnie głos zabrał Mateusz Szauer, wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Prelegentem podczas spotkania była dr Teresa Jadczak-Szumiło  - psycholożka, która pracuje z dziećmi i ich rodzinami w zakresie wczesnej traumy relacyjnej, w tym
z dziećmi adoptowanymi. Prowadzi praktykę kliniczną, którą wspiera badaniami naukowymi, między innymi dotyczącymi wpływu prenatalnej toksykacji na rozwój mózgu.

Jej wykład był kompleksowym poradnikiem dla uczestników i specjalistów mierzących się z pracą z dzieckiem z traumą oraz z Alkoholowym Zespołem Płodowym. Składał się z trzech części. Pierwsza dotyczyła znaczenia traumy wczesnodziecięcej i jej wpływu dla rozwoju dziecka. Trauma wczesnodziecięca nazywana traumą relacyjną jest trudnym do przyswojenia i przytłaczającym doświadczeniem, które kładzie się cieniem na całe późniejsze życie dziecka. Wpływ traumy wczesnorozwojowej odzwierciedla się przede wszystkim w funkcjonowaniu układu nerwowego. Rozwijający się układ nerwowy nie posiada zdolności do radzenia sobie z silnym stresem, jakim jest odrzucenie ze strony rodziców. Tylko opieka oparta na bezpieczeństwie, stałości i dobrostanie jest w stanie zapewnić mu prawidłowy rozwój.

Kolejna była informacją o zaburzeniach przywiązania i ich wpływie na relację rodziców z dzieckiem z FASD. W ostatniej część wykładu dowiedzieliśmy się, że FASD to nazwa zbiorcza dla różnych nieprawidłowości rozwojowych, które mogą wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w tracie ciąży. Usłyszeliśmy, jakie obciążenie stanowi prenatalna ekspozycja na alkohol i jakie są jego konsekwencje. A konsekwencje mogą wystąpić przez jednorazowe użycie alkoholu – nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiet w ciąży. Szacuje się, że w Polsce rodzi się z tym zaburzeniem rocznie ok. 9 tys. noworodków.

Dr Teresa Jadczak-Szumiło dostarczyła wiedzy psychologicznej oraz opowiedziała o rozwiązaniach, dzięki którym specjaliści mogą przezwyciężyć pojawiające się problemy wynikające z traumy wczesnodziecięcej. Konferencja zakończyła się sesją pytań i odpowiedzi.

Konferencję poprowadziła Monika Kocimska-Warczak, zastępczyni dyrektorki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

Organizatorem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a współorganizatorem Wydział Polityki Społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK