Diagnoza deinstytucjonalizacji usług społecznych
W ostatnich dniach opublikowana została „Ogólnopolska diagnoza deinstytucjonalizacji usług społecznych na terenie 16 województw Polski".
To najobszerniejsza diagnoza usług środowiskowych i procesu przechodzenia od opieki w instytucjach do opieki w środowisku.
Identyfikuje wyzwania i bariery rozwoju usług środowiskowych w jednostkach pomocy społecznej i gminach.
Raport obejmuje również analizy i wnioski, wskazujące, jak skutecznie rozwijać usługi społeczne w kontekście wsparcia dzieci i młodzieży w pieczy zastępczej, osób starszych i niesamodzielnych, osób z niepełnosprawnościami, a także w kryzysach psychicznych czy w kryzysie bezdomności.
W badaniu wzięło udział ponad 3,5 tys. beneficjentów usług, ponad 2,6 tys. pracowników instytucji pomocy społecznej oraz ponad 500 przedstawicieli samorządów gminnych.
Szczegółowo przeanalizowano 256 podmiotów świadczących usługi stacjonarne i środowiskowe. Łącznie w badaniu uczestniczyło ponad 8,3 tys. odbiorców i dostawców usług.
Diagnoza została opracowana przez Uczelnię Korczaka we współpracy z ekspertami Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej oraz firmą badawczą PBS.
W badanie zaangażował się również Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.