O elementach psychologii rozwoju dziecka
W Iławie odbyło się szkolenie skierowane do sędziów rodzinnych i kuratorów sądowych, którego organizatorem był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Tematem inicjatywy była „Sytuacja dziecka przebywającego w pieczy zastępczej oraz dotkniętego FASD”.
Spotkanie w formie wykładowej i warsztatowej poprowadziły trenerki z Polskiego Instytutu Traumy – dr Teresa Jadczak-Szumiło i mgr Magdalena Szyszkowska-Władyczak.
Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i służby kuratorskiej mieli okazję poznać elementy psychologii rozwoju dziecka ze szczególnym uwzględnieniem skutków wczesnej traumy relacyjnej i traumy dziecięcej.
Podczas wykładów uczestnicy zgłębili wiedzę z zakresu teorii przywiązania Johna Bowlby’ego. Omówione zostały również zagadnienia dotyczące diagnozy i terapii spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD).
Ważnym elementem szkolenia były warsztaty oparte na studium przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej, podczas których uczestnicy identyfikowali style przywiązania i doświadczenia traumatyczne w życiorysach dzieci.
W programie znalazły się również dwie prezentacje. Pierwszą z nich przedstawiła Monika Kocimska-Warczak, zastępczyni dyrektorki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Dotyczyła projektu strategicznego pn. „Wsparcie pieczy zastępczej w województwie warmińsko-mazurskim na lata 2023-2027”, którego pomysłodawcą jest samorząd województwa.
Druga prezentacja pt. „Rodzina potrzebna od zaraz” dotyczyła rozwiązań w obszarze pieczy zastępczej i adopcji wdrażanych w województwie wielkopolskim, którą dzięki połączeniu on-line przedstawiła Jolanta Kopińska, zastępczyni dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.
W dwudniowym spotkaniu szkoleniowym w Iławie udział wzięło 50 uczestników z województwa warmińsko-warmińskiego.