Kontakt

Polityka społeczna

Rola samorządu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom

Regionalna konferencja w Olsztynie - wicemarszałek Miron Sycz

Regionalna konferencja organizowana przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego odbyła się w Olsztynie.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zajmuje się edukacją dotyczącą problematyki uzależnień. W ramach zadań wynikających z Warmińsko-Mazurskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2026

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: samorządowcy, pełnomocnicy i koordynatorzy gminnych programów rozwiązywania problemów uzależnień, profilaktycy, nauczyciele, pracownicy systemu pomocy społecznej, przedstawiciele służby zdrowia, policji.

Wydarzenie otworzył Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Alkohol coraz częściej nazywany jest przez specjalistów legalnym narkotykiem XXI wieku. Co roku z powodu picia alkoholu na świecie umiera ponad 3 mln. ludzi a ponad 5% wszystkich chorób jest wywołanych piciem alkoholu. W 2021 roku średnie spożycie stuprocentowego alkoholu wyniosło 9,70 litra na mieszkańca Polski. Jest to jeden z najwyższych wskaźników od 20 lat. Jest to liczba zatrważająca, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że uzależnienie od alkoholu, czy też picie szkodliwe przez jednego z członków rodziny, destrukcyjnie wpływa na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego.

Następnie dr Bohdan Woronowicz – psychiatra, certyfikowany specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień, omówił społeczne konsekwencje spożywania napojów alkoholowych.
Każda ilość alkoholu wpływa niekorzystnie na szeroko rozumiane zdrowie jednostki, zarówno z punktu widzenia toksykologii i psychologii, jak i z powodu wpływu na społeczne funkcjonowanie jednostki. Nieumiarkowane spożywanie alkoholu (pijaństwo, picie szkodliwe, picie niekontrolowane), powoduje wiele problemów i szkód na wszystkich płaszczyznach naszego życia.

Błażej Gawroński – dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie, na podstawie danych Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, Straży Miejskiej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Olsztyna i powiatu olsztyńskiego, przedstawił efekty wprowadzenia ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Z danych wynika, iż zwiększanie dostępności napojów alkoholowych sprzyja zwiększaniu jego spożycia, a zatem zwiększa ryzyko w zakresie bezpieczeństwa publicznego.

Po przerwie głos zabrał Krzysztof Brzózka – ekspert ds. uzależnienia od alkoholu i rynku spirytusowego, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który przedstawił zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia  w sprawie konsumpcji alkoholu. Zmniejszenie szkód powodowanych przez alkohol poprzez uregulowanie transgranicznego marketingu, reklamy i promocji alkoholu jest pierwszym wnioskiem z raportu WHO, który opisuje sposób w jaki alkohol jest obecnie sprzedawany  – często za pomocą środków cyfrowych  i w wielu przypadkach niezależnie od otoczenia społecznego, gospodarczego czy kulturowego.

Ostatnim elementem konferencji było wystąpienie Krzysztofa Panfila – kierownika Ośrodka Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Iławie, który omówił budowanie gminnego systemu profilaktyki na przykładzie miasta Iława.  

Konferencja była istotnym elementem edukacji społecznej realizowanej przez samorząd województwa w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom. Była również okazją do przedstawienia rozwiązań samorządów lokalnych w zakresie ograniczania dostępności napojów alkoholowych.

PREZENTACJE DO POBRANIA:
- Prezentacja - Bohdan Woronowicz.pdf
- Prezentacja - Błażej Gawroński.pdf
- Prezentacja - Krzysztof Brzózka.pdf


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK