Szkolenia z zakresu profilaktyki uzależnień

W Olsztynie odbyło się szkolenie zorganizowane przez samorząd województwa w porozumieniu z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom dla przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej województwa warmińsko-mazurskiego.
Szkolenie zorganizowano w sali szkoleniowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, w którym wzięło udział 80 pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych z terenu naszego województwa.
Szkolenie przeprowadzili pracownicy Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom – specjaliści ds. Profilaktyki i Edukacji Publicznej: Aneta Stankowska, Anna Borucka oraz Robert Frączek.
Spotkanie rozpoczęło się od wykładu Anety Stankowskiej „Problemy narastają czy nie? Rozpowszechnianie używania substancji psychoaktywnych wśród nastolatków”. Ekspertka omówiła wyniki badań ESPAD, które stanowią, m.in. źródło informacji o zachowaniach ryzykownych młodych ludzi i mogą być wykorzystywane do tworzenia planów i strategii długofalowych oddziaływań profilaktycznych realizowanych na różnych poziomach, a także do ich ewaluacji.
Następnie głos zabrał Robert Frączek, który odpowiedział na postawione pytanie: „Co ma szansę działać a co nie? Podstawy profilaktyki opartej na naukowych podstawach”. Pan Frączek omówił poziomy profilaktyki szczegółowo je charakteryzując oraz wyjaśnił, czym są strategie profilaktyczne: wiodące i uzupełniające. Omówił zasady tworzenia skutecznych lokalnych strategii profilaktycznych.
Po przerwie na pytanie: „Skąd mamy wiedzieć czy robimy coś dobrze? Ewaluacja programów profilaktycznych” – odpowiedziała Anna Borucka.
Ostatnim akcentem szkolenia był wykład Anety Stankowskiej pt.: „Gdzie szukać wsparcia? Zakres działań KCPU i oferta działań edukacyjnych”. Przedstawiła najważniejsze zadania KCPU, do których należy prowadzenie działalności w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami.