Kontakt

Polityka społeczna

Dzień upamiętniający odwagę ludności wiejskiej

Uroczystości w Zielonce Pasłęckiej

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, który obchodzony jest 12 lipca, to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione we wrześniu 2017 roku.

Jest to dzień upamiętniający wymordowanie przez hitlerowskich najeźdźców mieszkańców świętokrzyskiej wsi Michniów za pomoc niesioną partyzantom.

Święto stanowi hołd dla odwagi ludności wiejskiej oraz upamiętnia ofiary z konfliktów zbrojnych w czasach II wojny światowej. Za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego.

Regionalny Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polski odbył się w Zielonce Pasłęckiej, gdzie po mszy świętej odbyły się uroczystości przy Pomniku Pamięci Poległych na Frontach II Wojny Światowej oraz w Partyzantce i Placówkach Samoobrony na Wołyniu.

- Ta uroczystość ma szczególny charakter. Jest znamiennym, symbolicznym aktem zadośćuczynienia i sprawiedliwości wobec wszystkich mieszkańców polskich wsi, którzy zawsze stawali do walki o wolność i narodową godność, którzy swoimi czynami przypominają nam o najważniejszym, o powinnościach wobec Ojczyzny – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin, który uczestniczył w regionalnych uroczystościach. - Tak było w polskiej historii, że polski chłop trudu i poświęcenia dla Ojczyzny nie odmawiał. Począwszy od piechoty łanowej, kosynierów Kościuszki, wszystkie powstania, poprzez walkę o odzyskanie niepodległości, obronę Polski przed nawałą bolszewicką 1920 roku i we wrześniu 1939 roku, poprzez oddziały partyzanckie, Bataliony Chłopskie zawsze szedł  w imię najwyższych wartości, jakimi są: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Spotkanie zwieńczył koncert pieśni patriotycznych.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK