3 Maja - Konstytucja polskiej wolności
W środę w całym regionie obchodziliśmy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wojewódzkie obchody Święta Narodowego 3 Maja odbyły się w Olsztynie. – To jeden z wielu wymiarów polskiego patriotyzmu. Nie da się bowiem zrozumieć naszej historii bez tej duchowej spuścizny, będącej podstawą naszej narodowej tożsamości i naszego azymutu wolności w tych burzliwych czasach – podkreślał marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Uroczystości rozpoczęły się w bazylice konkatedralnej p.w. św. Jakuba mszą świętą w intencji Ojczyzny.
Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli ulicami Olsztyna pochodem prowadzonym przez orkiestrę wojskową i kompanie honorowe wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej i administracji skarbowej na Plac Konsulatu Polskiego. Tutaj na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę oraz odegrano i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.
Przy kolumnie Orła Białego z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Konstytucja 3 Maja, zawierająca program ratowania kraju na dziejowym zakręcie oraz wizje budowy światłego państwa i społeczeństwa, stała się pierwszą pisaną konstytucją w Europie, a w skali światowej wyprzedził nas jedynie tworzący wówczas swoje demokratyczne struktury i wartości naród amerykański.
– „Polska niespodziewanie i znacząco kroczy ku wolności” – marszałek Gustaw Marek Brzezin przypomniał słowa ówczesnego listu pierwszego prezydenta USA Jerzego Waszyngtona. I dodał: – Zaiste potwierdziliśmy wówczas polskie umiłowanie wolności i przynależność do rodziny państw, gdzie prawo ma chronić obywatela przed absolutyzmem – podjęte rozwiązania wyraźnie kontrastowały z Rosją, Prusami czy Austrią. Nasza konstytucja w jednym akcie zbierała wszystkie podstawowe prawa i obowiązki obywateli, ustanawiając nowoczesne i stabilne jak na ówczesne czasy podstawy państwa. Stała się fundamentem polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Chłopów brała pod opiekę prawa, a mieszczanom nadawała wiele przywilejów. To także nasz wielki wkład w światową myśl ustrojową, z którego do dzisiaj jesteśmy i powinniśmy być tak ogromnie dumni.
Po przemówieniach odczytano Apel Pamięci, a wojskowa kompania honorowa dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oddała salwę honorową. Pod Kolumną Orła Białego złożono wieńce i wiązanki. Uroczystości na Placu Konsulatu Polskiego zakończyła defilada pododdziałów.